BRATISLAVA. Ak mesto odstúpi od zmluvy, celý projekt skončí súdnym sporom, varuje firma Transprojekt, ktorá od roku 2000 plánuje prestavbu hlavnej železničnej stanice a jej priľahlého námestia v centre Bratislavy.
„V prípade zmarenia projektu je firma Transprojekt pripravená chrániť vynaložené investície všetkými dostupnými právnymi prostriedkami,“ tvrdí hovorkyňa projektu Predstaničné námestie Mária Adamová.
Ak podajú žalobu, investor vraj nebude od mesta požadovať len vrátenie vynaložených investícii, ale aj takzvaný ušlý zisk a úroky. Adamová sumu vyčíslila na 30 miliónov eur.
Firma Transprojekt, ktorá chce stanicu prestavať na obchodné centrum s novou staničnou halou a administratívnym centrom, prišla s hrozbou súdneho sporu po tom, čo bratislavskí poslanci začali riešiť ukončenie celého projektu.
Stanica z fondov
Projekt
Hlavná stanica
2000 – začiatok projektu, po rokoch má územné rozhodnutie;
2016 – termín dokedy má byť megaprojekt hotový, s výstavbou ešte nezačali, stavebník nemá ani pozemky;
výstavba má trvať 24 až 30 mesiacov;
projekt má zahŕňať: obchodné centrum (150 obchodov), administratívne centrum, nová staničná hala.
Odstúpme od zmluvy a hlavnú železničnú stanicu obnovme z eurofondov. Tak na poslednom rokovaní o stanici rozhodli bratislavskí poslanci.
Poverili primátora Milana Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru), aby rokoval s ministerstvom dopravy o zaradení prestavby stanice a terminálu do európskych projektov v ďalšom programovom období, čiže v rokoch 2014 až 2020.
Na rokovanie v apríli má tiež zastupiteľstvu predložiť finančno-právnu analýzu výpovede zo zmluvy, čiže ukončenie projektu.
Aprílový termín však nie je istý, vedenie mesta pripustilo, že návrh riešenia Predstaničného námestia predloží primátor až v máji.
Milióny odškodnenia sú neisté
Napriek uzneseniu poslancov Ftáčnik tvrdí, že snahou vedenia mesta je dohodnúť sa s investorom na spustení projektu.
„Primátor i odborní zamestnanci magistrátu pravidelne komunikujú s investorom, pričom výsledky rokovaní sú často limitované zmluvou o budúcej kúpnej zmluve,“ hovorí Ľubomír Andrassy, riaditeľ kancelárie primátora.
Túto zmluvu podpísal tesne pred svojím odchodom bývalý primátor Andrej Ďurkovský (vtedy KDH).
Andrassy vraví, že po februárovom uznesení poslancov rokoval Ftáčnik s investorom a vyjadril ochotu mesta dohodnúť sa na spustení projektu.
Od investora však požadujú časový harmonogram stavebných prác megaprojektu. Ftáčnik zároveň informoval investora, že magistrát pripravuje právnu analýzu ohľadom ukončenia zmluvného vzťahu.
Až tá má podľa Andrassyho ukázať, aké sankcie by mestu hrozili. „Otázky súvisiace s výškou finančného odškodnenia, ktoré vyčísli investor, nebude vedenie mesta komentovať.“
Prešli roky
Návrh na stopnutie projektu prišiel vo februári od najsilnejšieho pravicového klubu v meste.
Šéf dopravnej komisie mesta Jozef Uhler (SDKÚ) pripomenul, že projekt so 150 obchodmi od firmy Transprojekt je starý niekoľko rokov.
K stanici neďaleko frekventovanej Šancovej ulice v centre Bratislavy, pritiahne ďalšie autá.
Proti megaprojetku sú aj aktivisti, protestujú proti masívnemu výrubu stromov, ktorý investor plánuje.
Prestavba hlavnej stanice mala byť už hotová, dodnes však s projektom ani nezačali.
Po rokoch vydal síce stavebný úrad v Starom Meste územné rozhodnutie, no výstavbe teraz podľa Adamovej bráni mesto. Transprojekt totiž stále nemá pozemky, na ktorých má stavať.
„Napriek zaplateniu zmluvne dohodnutej prvej časti kúpnej ceny neboli ani po viac než dvoch rokoch odovzdané do užívania pozemky,“ vraví Adamová.
„Mesto peniaze z uvedenej splátky, ako aj z pravidelne poukazovaných nájmov, dávno minulo na bežné výdavky. Celkovo išlo o sumu asi 1, 2 miliónov eur.“
Investor vraj dodnes minul na projekt viac než 16 miliónov eur.
Električky z hlavnej stanice nejazdia už viac než rok. Nástupište pustne.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA