Učiť v Bratislave je pre začínajúceho pedagóga drahé. Tabuľkový plat mu často nestačí na to, aby sa uživil a mal za čo bývať.
BRATISLAVA. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo v januári 2012 prisľúbil, že na byty pre začínajúcich učiteľov vyhradia celú budovu.
V septembri toho istého roka však celý projekt zastavili: „Nepôjdeme do projektu, ktorý zadĺži župu,“ vyhlásil Frešo a odôvodnil to finančnou krízou.
Dnes župa ohlásila plán vzniku šiestich až ôsmich bytov pre začínajúcich učiteľov a ich rodiny. Byty by mali kraj stáť od 60- do 70-tisíc eur a obývateľnými sa majú stať v auguste.
„Na internáte v Dúbravke zrekonštruujeme polovicu prvého poschodia. Napriek tomu, že pre krízu nevieme realizovať žiadne veľké investície, pomôžeme učiteľom zatiaľ aspoň takto. Je to naša odpoveď na situáciu, ktorú by mal v prvom rade riešiť štát,“ vysvetľuje znovuspustenie projektu Frešo.
Dodáva, že momentálne sú tieto priestory nevyužívané a ich rekonštrukciu do podoby bytov považuje za lepšie riešenie ako ich predaj.
Z internátu "dvojizbák"
Súčasné internátne izby sa tak zmenia na dvojizbové byty s kuchynkou a sociálnym zariadením. Na chodbe zriadia spoločný odkladací priestor. Chodba sa bude dať zamykať a prístupná bude len jej obyvateľom.
Komu župa byty pridelí a koľko budú stáť, zatiaľ známe nie je.
„Najprv ich chceme dokončiť, ponúknuť školám a následne rozhodnúť o spôsobe prideľovania,“ hovorí riaditeľ odboru školstva BSK Roman Csabay.
Dodáva, že nájom by mal byť významne nižší než v privátoch. Ich cena je dnes pri dvojizbových bytoch od 500 do 600 eur, v závislosti od mestskej časti.
Predstavitelia škôl to vítajú. Riaditeľ dúbravskej Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru, Milan Pagáč zámer župy považuje za zaujímavý. „Začínajúcim pedagógom by to určite pomohlo,“ hovorí.
Študentov v izbách nahradia rodiny učiteľov.
FOTO - BSK
Začať učiť v Bratislave znamená neuživiť sa
Zástupkyňa Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej – Zuzana Bakošová potvrdzuje, že kvôli nízkym platom a vysokým nákladom na bývanie v Bratislave im mladí učitelia zo zamestnania odchádzajú.
„V priebehu posledných troch rokov sme mali minimálne štyri prípady , kedy učiteľ ani len nenastúpil do školy, pretože by sa z tabuľkového platu neuživil.“
Hovorí, že ide najmä o čerstvých absolventov, ktorí keď si zrátajú náklady na život v Bratislave a príjem učiteľa, radšej začnú pracovať v úplne inej oblasti, než je školstvo.
Bratislavský samosprávny kraj má vo svojej pôsobnosti 58 stredných škôl. Momentálne na nich pracuje skoro dvetisíc učiteľov.
Plat začínajúceho učiteľa sa riadi tabuľkami ministerstva školstva a pohybuje sa rádovo od štyroch do šesťsto euro mesačne, v závislosti od praxe a rôznych príplatkov za krúžky, či triednictvo. Priemerný plat stredoškolského učiteľa je sedemsto eur.
FOTO - BSK