Dva policajné člny zadarmo pomáhali pri hľadaní sochy, ktorá je v rieke takmer 100 rokov.
BRATISLAVA. Polícia sa bráni kritike za to, že zadarmo poskytla svoje dve lode na pátranie na dne Dunaja.
Bratislavský okrášľovací spolok s policajtmi hľadal v pondelok v rieke medzi bratislavským Starým mostom a Mostom Lafranconi pozostatky po súsoší Márie Terézie, ktoré zničili v roku 1921.
Polícia vysvetľuje, že svoje člny poskytla aj preto, aby využila príležitosť zmonitorovať dno rieky.
Okrášlovaciemu spolku dala riečna polícia na tri hodiny dve lode, z toho len jedna bola vybavená sonarom. Za pomoc polície nič neplatili.
Bežná služba
Policajti popri hľadaní sochy monitorovali dno rieky kvôli bezpečnosti lodí a hľadali aj predmety pochádzajúce z trestnej činnosti, tvrdí hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.
„Postupovali v súlade so zákonom o policajnom zbore počas bežného výkonu služby,“ hovorí.
Koľko trojhodinová asistencia polície a náklady na prevádzku člnov stáli hovorkyňa nepovedala. Tvrdí len, že polícia nevynaložila žiadne zvýšené finančné a materiálne prostriedky navyše.
Sonar, ktorý zohnal okrášľovací spolok, je podľa informácií SME lepší ako ten policajný.
Nič nenašli
Políciu oslovil so žiadosťou o pomoc priamo Bratislavský okrášlovací spolok. „Požiadali o spoluprácu pri skúmaní dna Dunaja,“ hovorí Baloghová. Podľa hovorkyne splnili zákonné podmienky a preto im vyhoveli.
V zákone o policajnom zbore sa píše, že policajti spolupracujú s fyzickými a právnickými osobami napríklad pri ochrane verejného poriadku a boja s kriminalitou. Okrem toho medzi úlohy policajného zboru patrí aj pátranie po veciach.
Bratislavský okrášlovací spolok je blízky skupine J&T. Pre denník SME sa v minulosti výkonný riaditeľ spolku Maroš Mačuha vyjadril, že medzi členmi sú aj ľudia z podnikateľských kruhov.
Na Námestí Ľudovíta Štúra chceli vrátiť kópiu sochy Márie Terézie, ktorú v minulom storočí československí legionári rozbili a hodili do Dunaja. Magistrát však nesúhlasil s presunom sochy Štúrovcov, preto zatiaľ obnova sochy stojí. Zatiaľ umiestnili na nábrežie iba jej zmenšeninu.
V Dunaji niečo objavili, môžu to byť úlomky sochy
Sonar našiel anomálie, budapeštiansky odborník na tzv. podvodnú archeológiu nevylúčil, že ide o úlomky sochy Márie Terézie
BRATISLAVA. Výsledky pondelkového (8.4.) prieskumu hľadania pozostatkov sochy Márie Terézie, ale aj iných skúmaní tzv. podvodnou archeológiou v Dunaji dnes prezentoval Attila Tóth prednáškou Čo sa skrýva v Dunaji na výstavisku Incheba v rámci expa Pamiatky.
"Ak si niekto myslel, že nájdeme Máriu Teréziu sediacu na koni, tak ho sklameme. V mieste zhodenia úlomkov tejto sochy sme však sonarom našli tri anomálie - rôzne veľké predmety, ktoré môžu pochádzať zo sochy. O tom sa možno presvedčiť až potápačským výskumom," konštatoval Tóth z budapeštianskej výskumnej skupiny Argonauta.
Zároveň vysvetlil že riečny prieskum má svoje špecifiká. Rieky sú temné a s prúdiacou vodou, ktorá všeličo odnáša, ale v hĺbke pod nánosmi aj ponecháva.
Spomínaný prieskum Dunaja a prednáška je zásluhou Bratislavského okrášľovacieho spolku prvou akciou so Slovenskom.
"Dunaj bola hraničná rieka Rímskej ríše, pri ktorej stálo veľa strážnych veží a opevnených prístavov. Pri našom výskume využívame aj archívne dokumenty, ale mapy do roku 1700 neexistovali. Takže nie sú zakreslené bitky, pri ktorých dochádzalo k potopeniu lodí. To nám sťažuje pátranie," priblížil expert, ktorý si po štúdiu archeológie špecializáciu výskumu pod vodou doplnil v Taliansku a vo Francúzsku.
Pri poklese vody Dunaja v roku 2011 sa jeho skupine podarilo nájsť pozostatky drevenej lode z raného stredoveku, z obdobia okolo roku 1320. To je najstarší nález lode v Karpatskej kotline. "Keby to bolo v morskom prostredí, mikroorganizmy by drevo zlikvidovali. Preto na dne mora nie sú drevené lode," zdôvodnil prednášajúci," poučil prítomných.
Zaujímavý prípad sa črtá objavením trčiacej lode v ramene Dunaja, ktorá je pod nánosmi štrku neporušená, a teda nevyrabovaná. Vraj to môže byť časť legendárnej prepravy klenotov z roku 1526, kedy z vtedajšieho Budína ich útekom pred vojnou odvážalo 66 lodí. "Keď sa nám podarí tohto roku s talianskymi potápačmi urobiť výskum, možno to bude svetová rarita, ak objavíme tento poklad kráľovnej Márie," dodal Tóth.
Skupina Argonauta už spolupracuje s Francúzskom, Slovinskom, Srbskom, Chorvátskom a Talianskom.
(tasr)
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA