BRATISLAVA. Pri oteplení po dlhej zime padal zo striech mokrý sneh, teraz ohrozujú ľudí aj uvoľnené škridly a omietka.
„Krátko potom, ako sme s manželkou a synom nastúpili do auta, začul som silný buchot. Na strechu nášho auta zo strechy spadla obrovská masa mokrého snehu,“ opisuje zážitok spred týždňa Bratislavčan Lukáš.
Ak by nastúpili do auta čo len o sekundu neskôr, sneh sa mohol zrútiť priamo na nich, hovorí. Sneh preliačil strechu auta, škodu by mala uhradiť havarijná poistka.
Aj väzenie
Čo robiť
Odškodné
škodu na aute by vám mali uhradiť z havarijnej poistky;
uplatniť si ju môžete aj z poistenia majiteľa domu. Ten však musí zodpovednosť priznať. Pomáha fotografia či iný záznam z miesta;
pri úraze bude treba lekársku správu a potvrdenie o ošetrení.
Aj poisťovne potvrdzujú, že teraz riešia podobné prípady častejšie ako v iných obdobiach roka. „Súvisia s pádom uvoľnených škridiel, omietok alebo priamo snehu, či ľadu zo striech,“ vraví hovorkyňa poisťovne Generali Slovensko Lucia Makayová.
Poisťovne majú desiatky prípadov poškodených áut a stovky vážnejších úrazov. Zodpovedný za škodu je majiteľ domu alebo jeho správca. Ak má zranenie vážne následky, môžu vinníka odsúdiť na šesť mesiacov až dva roky, hovorí právnik Martin Strážnický.
Upozornenie typu Nebezpečenstvo pádu snehu zo strechy podľa právnika vlastníka budovy zodpovednosti nezbavuje úplne. „Dôležitejšie sú opatrenia, ktoré by nešťastiu mohli zabrániť,“ dodáva Strážnický.
Ani s varovaním to však majitelia domov nemyslia vážne. Napríklad po upozornení na padajúcu omietku z domu v centre Bratislavy tam načas natiahli výstražnú pásku. Aj tú však už dali preč.
Majitelia rodinných domov si strechy zväčša čistia sami. Často poisťovniam argumentujú, že sú ťažko dostupné a čistenie je drahé.
Obyvatelia bytoviek si na údržbu zasa zvyčajne najímajú správcovské spoločnosti. Hovorkyňa jednej z bratislavských správcovských spoločností Jarmila Vávrová hovorí, že nemajú potrebnú techniku a na úpravu striech si najímajú externé firmy.
O cene však hovoriť nechcela: „Je to individuálne, cena závisí od rozlohy a prístupnosti priestoru.” Na faktúre za údržbu bytovky za zimu sa potom objavujú vyššie sumy.
Drôty roztopia sneh
Na strechy budov, ktorých spád je väčší ako 25 stupňov, musí byť namontovaný systém na zadržiavanie snehu. Ide o zhruba dvadsaťcentimetrovú ohrádku. Niekedy však masa snehu prevýši aj ohrádky a zrúti sa na chodník. Ohrádky mali aj na streche, z ktorej padol sneh na Lukášovo auto.
Na trhu sú už aj termokáble, ktoré montujú priamo na strechu domu alebo do odkvapov a roztápajú sneh priebežne. Systém riadi termostat. Odborník na tieto systémy Dušan Lašák hovorí, že neodoberajú elektrinu celú zimu. Odhaduje to na tristo až štyristo hodín za sezónu podľa sneženia a mrazov.
Riziko spojené so strechami a fasádami domov však s koncom zimy nezmizne. Aj naďalej chodcom hrozí pád uvoľnenej strešnej krytiny, nečistôt z neudržiavaných striech alebo zvetraných omietok.
Úrazov z padajúceho ľadu a snehu bolo v zime o pätinu viac.
Sneh zo strechy poškodil auto. Lukáša minul o centrimetre.
FOTO - ARCHÍV SME