Pokiaľ voda obsahuje vyššie hodnoty dusičnanov, nie je vhodná na pitie. Častým omylom býva, že ľudia si prevárajú vodu a myslia si, že sa dusičnanov zbavili.
BRATISLAVA. Minulý týždeň si mohli vlastníci studní dať bezplatne preveriť kvalitu vody. Pri príležitosti Svetového dňa vody viaceré organizácie zadarmo analyzovali vzorky vody zo studní.
Bratislavská vodárenská spoločnosť počas troch dní preverila vyše tisíc vzoriek. V 272 prípadoch namerali prekročený limit dusičnanov. Ako informoval agentúru SITA hovorca spoločnosti Zenon Mikle, zamerali sa na analýzy tvrdosti vody a obsahu dusičnanov.
Kvalitu vody vo verejnom vodovodnom potrubí garantujú vodárenské spoločnosti. Situácia je však iná v prípade, ak obyvatelia pijú a používajú vodu z vlastných studní. Každá voda obsahuje vápnik v prírodnej podobe; jeho obsah závisí od geologickej skladby horniny, ktorou voda preteká.
"Vápnik, ktorý tvorí hlavnú časť tvrdosti vody, nemá žiadne negatívne účinky na zdravie človeka. Zo zdravotného hľadiska dávame prednosť tvrdšej vode. Štatisticky bolo zistené, že v oblastiach, kde pitná voda obsahuje vyššiu koncentráciu vápnika a horčíka, sa u obyvateľstva vyskytuje menej kardiovaskulárnych ochorení," vysvetlila vedúca Divízie chemicko-technologickej laboratórnej činnosti BVS Eva Spáčová.
Vápnik a horčík sú potrebné pre zdravý rast a ochranu kostí pred odvápnením, znižujú nervovo-svalovú dráždivosť a ovplyvňujú zrážanie krvi.
Dusičnany sa vyskytujú vo všetkých zložkách životného prostredia - vo vzduchu, v pôde, v potravinách (najmä v zelenine a ovocí) a tiež vo vode. „Nariadenie vlády pre pitnú vodu stanovuje limitnú hodnotu pre obsah dusičnanov v pitnej vode 50 mg/l,“ informovala Spáčová.
Ako dodala, pokiaľ voda obsahuje vyššie hodnoty, nie je vhodná na pitie. Častým omylom býva, že ľudia si prevárajú vodu a myslia si, že sa zbavili dusičnanov. Spáčová zdôrazňuje, že obsah dusičnanov vo vode sa preváraním nemení.
Rovnako upozorňuje, že aj keď občania majú tvrdosť vody a hladinu dusičnanov v norme, ešte nemusí isť o pitnú vodu. „Preto odporúčame, aby si nechali zanalyzovať svoju vodu podrobnejšie, a tak predišli zdravotných problémom,“ hovorí odborníčka z BVS.