BRATISLAVA. Až pätina trestných činov z celého Slovenska sa stane v hlavnom meste. Žije tam pritom len desatina obyvateľov. Vyplýva to zo správy o bezpečnostnej situácií v Bratislave.
Celkovo však podľa krajského policajného riaditeľa Csabu Faragóá počet trestných činov v meste klesol. Štatistika ukazuje, že o viac ako tisícku.
Stúpajú lúpeže na starších ľuďoch
Kriminalita
Bratislava 2012
-
10 znásilnení (o 5 menej ako v roku 2011)
-
12 vrážd ( o 2 menej)
-
19 lúpeží so zbraňou v bankách (o 10 viac)
-
21 trestných činov extrémizmu (predtým 38)
-
46 úmyselne založených požiarov (predtým 83)
-
128 prípadov výroby a predaja drog a 431 prípadov držby pre vlastnú spotrebu
-
206 lúpeží (predtým 169), z toho 163 prepadnutí na ulici
-
454 prípadov falšovania alebo zneužitia platobnej karty (predtým 587)
-
512 podvodov (predtým 633)
-
8226 krádeží – áut, vlámaní, krádeží v obchodoch, vreckových krádeží
-
celkovo 14 441 trestných činov (predtým 15 556)
Čísla si vyžiadal bratislavský magistrát. „Každé hlavné mesto je ďaleko najviac pod tlakom kriminálnych živlov, zhruba dvojnásobne, než ostatné mestá na Slovensku,“ myslí si námestník primátora Ján Budaj (Zmena zdola).
Polícii v Bratislavskom kraji sa však nápor zločinu podľa neho darí stláčať. „Je menej ukradnutých áut, násilných trestných činov." Spoluprácu s políciou si pochvaľujú aj starostovia Ružinova, Rače a Vajnor.
Predstavitelia mesta sú síce spokojní, jeho obyvatelia sa však stále na uliciach nemôžu cítiť bezpečne. Počet prepadnutí na ulici podľa polície stúpol. Neuvádza presne o koľko, iba to, že minulý rok bolo 163. Podľa polície však pribudli hlavne lúpeže na starších ľuďoch.
„Je zlou vizitkou, ak stúpa násilná kriminalita, lebo tá vyvoláva strach a paniku,“ myslí si trestný právnik Ondrej Mularčík. Vlani sa tiež stal až dvojnásobok prepadnutí bánk a stávkových kancelárií so zbraňou, alebo jej atrapou, ako v roku 2011. Najnebezpečnejším je stále druhý bratislavský obvod, za ním nasleduje Bratislava III, kde tiež bolo viac lúpeží.
Najviac je však krádeží, tvoria až 58 percent trestných činov - 8226. najviac je krádeží vlámaním do domov, bytov a vykrádanie áut. "Objektom záujmu páchateľov sú aj obchody, víkendové chaty a školy," uvádza polícia.
Vlani tiež ukradli 707 áut. Polícia však tvrdí, že v´daka jej opatreniam ich je o 77 menej ako v roku 2011.
Mali problém s Gorilami
Minulý rok však bol podľa Faragóa zložitý hlavne pre udržiavanie verejného poriadku na množstve protestov, ktoré sa konali. Od januára do marca sa napríklad uskutočnilo napríklad sedem protestov Gorila. Tí žiadali stíhanie politikov za viaceré prevalené kauzy.
Nakoniec až 40 z nich muselo svoje aktivity vysvetľovať polícii. Pri protestoch sa tiež zranili štyria policajti. „Došlo k vážnemu narušeniu verejného poriadku, avšak prijatými opatreniami sa ho vždy podarilo obnoviť,“ konštatuje Faragó.