BRATISLAVA. Varené víno na Vianočných trhoch zostane. Poslanci totiž nakoniec nezrušili výnimku na podávanie alkoholu na verejnosti pre podujatia mesta, čo od nich žiadala prokuratúra.
Podľa prokuratúry mesto nemá zo zákona právo udeľovať výnimku na pitie alkoholu vonku. Nemá sa tak týkať ani Silvestra, Vianočných trhov či majálesu. Magistrát argumenty prokuratúry uznal a dnes predložil návrh, ktorým by výnimku zrušil.
Vymysleli novú výnimku
Aby však akcie mesta neostali bez vareného vína či piva, vymyslelo mesto novú výnimku. Tá by sa nevzťahovala na podujatia, ale námestia; Primaciálne, Hlavné, SNP a Tyršovo nábrežie.
Na akcie mestských častí však právnici magistrátu nemysleli. „Ak to prijmeme, ako budú riešené hody, vinobranie, Malokarpatská vínna cesta?“ pýtal sa starosta Rače Peter Pilinský. Výnimky by prestali platiť od začiatku mája, keď sa konajú práve Račianske hody. Ktokoľvek by tam predával, alebo pil alkohol, by mohol dostať pokutu. Mestskí poslanci tak včera rozhodli, že výnimka zostane, aj keď ju ako nezákonnú napadol prokurátor.
Pravidlá pre alkohol však o pár týždňov zmenia opäť. Parlament totiž začal meniť zákon tak, aby sa doň výnimky dostali.
Nové pravidlá pre alkohol na verejnosti platia v Bratislave len od novembra. Najprv ich menili po tom, čo prokurátorka vlani napadla fakt, že zákaz pitia alkoholu na verejnosti platil po celý deň.
Mesto preto určilo konkrétne hodiny. Pitie je totiž zákaz na verejnosti je od novembra zakázané takmer celý deň okrem dvoch hodín v noci od druhej do štvrtej do sto metrov od škôl, cintorínov, kostolov, sídla prezidenta, parlamentu aj vlády. Teraz rozhodli, že sa zákaz bude týkať len vonkajších priestorov, nie vnútra prevádzok.
Aj na omšové víno?
Niektorí si dokonca mysleli, že by sa zákaz mohol vzťahovať aj na kostoly a tak by museli pokutovať aj farárov za pitie omšového vína, alebo podávanie hostie a vína počas sviatkov.
Mesto potom zistilo, že by to skomplikovalo život stovkám reštaurácií, kaviarní a vinární v centre mesta v blízkosti týchto inštitúcií. Dnes tak rozhodli, že sa zákaz bude týkať len vonkajších priestorov.
Niektorí poslanci si dokonca mysleli, že by bolo zakázané piť víno aj v samotných kostoloch. Farári by tak na každej omši mohli dostať pokutu, rovnako ako ľudia, ktorí počas sviatku idú na prijímanie. „Budúci rok by ste museli potrestať návštevníkov všetkých kostolov, lebo sa podáva pod obojím,“ povedala nezávislá poslankyňa Marta Černá. „Uisťujem vás, že takáto formulácia by umožnila perzekvovať kňazov,“ dodala a pripomenula štyri desaťročia komunizmu.
„Veriacich by to mohlo vháňať do náručia islamu, kde je to s alkoholom ošetrené,“ povedal zase poslanec SaS Peter Osuský.
Primátor Milan Ftáčnik si však myslí, že nič také nehrozí. „Sto metrov od nich sa nesmie piť, nie v nich,“ podotkol.