Depozity bratislavských galérií sú plné alebo poškodené. Slovenská národná galéria čaká na rekonštrukciu.
BRATISLAVA. Keď pred rokom vyhorel hrad Krásna Hôrka, zachránený nábytok previezli do Košíc. V Bratislave v týchto mesiacoch nie je priestor, kam by umiestnili hoci len jednu ohrozenú sochu.
Ukázalo sa to, keď pred dvomi týždňami rozobrali pre zatepľovanie plechový reliéf Dúhy z petržalského paneláka. Doteraz leží v pivnici, pre nezáujem skončí pravdepodobne v šrote. Galérie v hlavnom meste nemajú preň priestor. Ich depozity sú plné alebo v havarijnom stave. Slovenskú národnú galériu čaká sťahovanie.
Reliéf z plechových kvádrov je dielom Michala Studeného a Juraja Mihálika, ktorý žije striedavo v Španielsku a Bratislave. Na rozoberanie reliéfu upozornil autor nového sprievodcu po Petržalke a fotograf Martin Kleibl.
Maximálne zaplnenie
Jedným z najväčších problémov Galérie mesta Bratislavy je stav jej depozitov, priznáva Ivan Jančár, riaditeľ. „Sú v nevyhovujúcom stave a maximálne zaplnené.“
Tento stav je podľa riaditeľa galérie, ktorá je príspevkovou organizáciou mesta, dlhodobý. Zmena je v nedohľadne, keďže na kultúru odhlasovali mestskí poslanci menej peňazí. Jančár dodáva, že ak by aj do depozitu vzali dielo iného majiteľa, automaticky by za neho prebrali zodpovednosť.
Svine našli domov
Riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá priznáva, že reliéf z Petržalky nie je prvým dielom, ktoré galérii takto ponúkli. „Bohužiaľ, ponuky sa týkajú už poškodených a nekompletných diel.“ Problém má galéria najmä s priestorom, nemá kam dať väčšie diela.
Dlhšie zachraňovali kovovú plastiku od Juraja Meliša – Pocta sviniam. Sťahovanie od bývalého JRD vo Vrábľoch, kde veľkému dielu hrozilo zničenie, by však prevýšilo rozpočet galérie. „Nakoniec je to však príbeh s dobrým koncom,“ vraví Kusá. Sochu previezli do galérie v Melišových rodných Nových Zámkoch.
Priestorový problém galérie potrvá ešte niekoľko rokov. SNG sa totiž chystá na veľkú rekonštrukciu. Dočasne sa má presťahovať do Hurbanových kasární ministerstva kultúry a potom naspäť.
Modernizácia galérie má trvať asi 32 mesiacov. Obnovou za asi 28 miliónov eur získa galéria aj nový niekoľkopodlažný depozit pre diela.
Galéria prijíma dočasne len menšie diela. Pre výstavu Prerušená pieseň o socialistickom realizme vzali napríklad obraz z ružinovskej škôlky, inak by ho vraj vyhodili.
Momentálne chce galéria podľa Kusej získať do svojej zbierky mozaiku Ľudovíta Fullu, ktorú dali dole pri obnove Bratislavského hradu. Rokovať majú o tom s kanceláriou Národnej rady.
„Pripravujeme aj podnet na vyhlásenie za kultúrnu pamiatku, ide o luster od Václava Cíglera v historickej budove Národného divadla,“ hovorí Kusá. Galéria ho vraj chce ochrániť pred nepriaznivým osudom. Dnes obrovský luster visí nad hľadiskom.
Bez priestorov
Priestory nemá ani Múzeum moderného umenia Danubiana v Čunove. Riaditeľ Vincent Polakovič vraví, že skladové priestory nemajú. Odporučil rokovania s vhodným investorom, ktorý by vedel dielo využiť a zakomponovať do architektúry.
Sklady nemá ani Galéria Slovenskej výtvarnej únie čiže Umelka. Ide o občianske združenie, ktoré nedostáva peniaze od štátu.
Prečítaj si viac o reliéfe a maľbách v Petržalke - tu
Reliéf objavili za nástenkou
Komunisti prekryli reliéf s výjavom z Nového zákona stenou.
BRATISLAVA. Desaťročia ho prikrývala nástenka s detskými kresbami, nakoniec ho zachránili. Na bratislavskej Základnej škole na Jesenského ulici objavili ešte v roku 2007 zabudnutý reliéf sochára Roberta Kühmayera.
Bývalá zamestnankyňa Galérie mesta Bratislavy Želmíra Grajciarová pripravovala výstavu sochára, študovala materiály a z vydania Pressburger Zeitung z roku 1907 zistila, že významný reliéf Nechajte maličkých prísť ku mne musia hľadať na staromestskej základnej škole.
Riaditeľ galérie Ivan Jančár hovorí, že reliéf, ktorý zobrazuje Ježiša medzi deťmi, našli, keď odstránili tamojšiu stenu na schodisku.
Signovaný sadrový reliéf datujú do roku 1907, kedysi ho sochár daroval vtedajšej Csákyho škole na Ružovej ulici.
Ako dlho ho schovávala stena a nástenka, je nejasné, no pri objave galéria hovorila o viac než šesťdesiatich rokoch.
Sochár Kühmayer je aj autorom slávnej Kačacej fontány na Šafárikovom námestí.
Lucia Tkáčiková
Nástenka a stena za ňou ukrývali vzácny reliéf.
FOTO - GMB
Odkrývanie reliéfu v roku 2007.
FOTO - GMB
FOTO - GMB
Reliéf Pocta sviniam stojí dnes pred galériou v Nových Zámkoch.
FOTO - GALÉRIA NOVÉ ZÁMKY
Reliéf dúha ide dole.
FOTO - MARTIN KLEIBL
FOTO - MARTIN KLEIBL