SME

Bratislavu podľa prieskumu ťahajú dopredu najmä ľudia, mesto im to však nevracia

Kritérium, v ktorom Bratislava prepadla, je kvalita života. Iné mestá ju predbehli aj v oblasti dostupnosti bývania.

Bratislavu kritizujú aj za nedostatok nájomných bytov.Bratislavu kritizujú aj za nedostatok nájomných bytov. (Zdroj: SME - ARCHÍV)

Kritiku si vyslúžili developérske projekty ako nové Slovenské národné divadlo, River Park či Kollárovo námestie, ale aj stav hlavnej stanice, deštrukcia bratislavských vinohradov či búranie technických pamiatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Bratislava vyniká kvalifikovanou pracovnou silou, avšak pri porovnaní kvality života ďaleko zaostáva za Viedňou, Prahou, Ľubľanou či Budapešťou.

Vyplýva to z porovnávania miest v rámci projektu Európskej únie POLYCE, na ktorom sa podieľali odborníci zo Slovenskej technickej univerzity (STU).

SkryťVypnúť reklamu

Projekt porovnával vývoj a aktuálnu situáciu v hlavných mestách vo viac ako stovke indikátorov v piatich oblastiach ekonomika, mobilita, bývanie, kvalita života a demografia.

Hlavné mesto Slovenska sa dostalo mierne nad priemer v dvoch, v ekonomike a demografii.

Slabá kvalita života

"Bratislava má atraktívne ľudské zdroje, ale pýtam sa, či sú správne využité, ak vidíme inžinierov pracovať vo výrobe s vyšším ohodnotením, ako majú ich kolegovia vo vede a výskume. Práve vďaka ním je Bratislava silná v ekonomike," myslí si Maroš Finka z STU - SPECTRA Centra excelencie EÚ.

O slovenskej metropole hovorí ako o meste s vysokou atraktivitou pre podnikanie, koncentráciou vedeckovýskumných pracovísk a vysokou konkurencieschopnosťou.

"To všetko priťahuje zahraničných investorov. Opäť je však na mieste otázka, dokedy toto pozitívum ešte potiahne mesto dopredu," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

"Podhodnotenie finančných tokov sa najvýraznejšie premieta do oblastí, ktoré limitujú kvalitu života a to je práve oblasť čistoty verejných priestorov, revitalizácie oddychových, zelených zón," reagoval riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.

Kritérium, v ktorom Bratislava prepadla, je kvalita života a iné mestá ju predbehli aj v oblasti dostupnosti bývania.

"Viedeň má širokú ponuku služieb, rozvinutú a spoľahlivú vnútromestskú dopravu a rôzne formy dostupného bývania vrátane flexibilnej ponuky nájomného bývania," vysvetlil Finka.

Vďaka širokej ponuke nájomných bytov môže podľa neho Viedeň aktívne ovplyvňovať trh s bytmi. "Tomu sa môže bratislavský magistrát len prizerať."

Vedenie mesta však podľa Andrassyho prijíma viacero opatrení, ktoré by mali časom viesť k zvyšovaniu kvality života Bratislavčanov i návštevníkov mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto chce preferovať verejnú dopravu pred osobnou, rozširovať cyklotrasy či vystavať nájomný bytový dom pre mladé rodiny.

Polmiliónová Bratislava má 961 nájomných bytov, ďalšie chce postaviť. Viac tu:

Dotazníky ukázali aj vzťah k developerom

Experti, ktorí mestá porovnávali, vychádzali z dostupných štatistík, z údajov samospráv, zo sčítania obyvateľstva a v každom meste pracovná skupina zostavila panel expertov, ktorý mesto hodnotil. Dotazníky vypĺňala aj laická verejnosť.

"Skúmali sme, ktoré projekty za posledných päť až desať rokov sú vnímané pozitívne a ktoré negatívne. V Bratislave boli oceňované aktivity v rámci cezhraničnej spolupráce s Rakúskom, riešenie niektorých dopravných otázok, napríklad tunel Sitina, ale aj Eurovea," priblížil Matej Jaššo z STU.

Kritiku si na druhej strane podľa Jašša vyslúžili developérske projekty ako nové Slovenské národné divadlo, River Park či Kollárovo námestie, ale aj stav hlavnej stanice, deštrukcia bratislavských vinohradov či búranie technických pamiatok.

"Prekvapuje ma neschopnosť investorov vidieť obrovský potenciál priemyselných objektov, ktoré by mohli osloviť klientelu yuppies. Ak má v Bratislave rásť generácia mladých kreatívcov schopných ťahať ekonomiku, potrebujú svoj priestor, nekonvenčné formy bývania, ako napríklad lofty, špecifickú architektúru pre startupy z oblasti dizajnu, umenia, alebo IT."

Také podľa prieskumu existujú v každom z porovnávaných miest okrem Bratislavy. Vo Viedni je to známa Gasometer City - prestavba plynojemov na Guglstrasse, v Prahe zase napríklad transformácia sýpky z 19. storočia na loftové bývanie v rámci projektu Cornloft.

Bratislava podľa Finku potrebuje nový štatút a jej úloha v rámci štátu sa musí premietnuť do systému prerozdeľovania daní.

"Duálna poloha mesta a samosprávneho kraja je nezmyslom, rovnako miera právomocí presunutá na mestské časti, ktorá bráni strategickému integrovanému a koordinovanému riešeniu kľúčových otázok územného rozvoja," podotkol s tým, že mesto, ktoré má byť zdrojom inovácií pre celé Slovensko, je na periférii záujmu pri podpore zo štrukturálnych fondov.

"Tie sú dôležité práve pre rozvoj infraštruktúry, vzdelávania, životného prostredia," uzavrel Finka.

Prečítajte si aj: Z tovární pamiatky nebudú

Primátor: Treba väčšie zmeny

Slabým miestom Bratislavy sú podľa vedenia mesta štrukturálne nedostatky.

"Tie súvisia okrem iného s nefunkčnou decentralizáciou, riadením správy vecí verejných medzi mestom, mestskými časťami a samosprávnym krajom, nedostatočným financovaním zo štátneho rozpočtu. Ide však o oblasti, ktoré nie je možné riešiť jedným rozhodnutím primátora, ale zásadnými legislatívnymi zmenami podporenými širšou celospoločenskou dohodou," informoval Andrassy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 384
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 536
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 319
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 371
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 973
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 527
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu