BRATISLAVA. Požiar tam založili úmyselne. Ruiny amfiteátra pri bratislavskom Horskom parku pred asi štyrmi potom rokmi zbúrali.
Teraz majú pozemok v atraktívnej bratislavskej lokalite Machnáč na Búdkovej ceste zaplniť byty a služby.
Aspoň taký bol cieľ architektonickej súťaže, ktorú na územie bývalého amfiteátra vyhlásila developerská firma LBG byty.
Architekti na vyše päťhektárovom pozemku navrhovali obytný súbor s občianskou vybavenosťou a zapojenie zelenej Gaštanovej záhrady do bytovej oblasti.
Súťaž už má víťazov, neznamená to však, že ich návrhy aj postavia. Developer chce s architektmi ešte rokovať.
Výsledky urbanisticko-architektonickej súťaže na takzvaný Parkhill v Starom Meste predstavila Galéria Spolku architektov Slovenska na Panskej ulici.
Rozpor pri bytoch
História
Amfiteáter
- 1984 – dokončenie stavby, amfiteáter projektoval architekt Štefan Svetko(kapacitu mal 6550 miest na sedenie a 3000 na státie);
- apríl 2008 – požiar amfiteátra na Búdkovej;
- leto 2008 – policajti skonštatovali, že amfiteáter niekto podpálil.
Termín na začatie výstavby developer ešte nemá.
„Zatiaľ je predčasné hovoriť o stavbe a termínoch,“ hovorí Valéria Podolská, manažérka výstavby firmy LBG byty. „Pred ukončením rokovaní nechceme komentovať víťazné návrhy a zámer investora,“ uzavrela Podolská.
Staromestský stavebný úrad podľa hovorcu mestskej časti Tomáša Halána neeviduje žiadosť o vydanie územného rozhodnutia či stavebného povolenia.
„Územný plán mesta, ktorý bol menený v roku 2009, tu povoľuje stavby občianskej vybavenosti a aj funkciu bývanie. Stavba môže mať štyri nadzemné podlažia, jedno ustúpené a jedno podzemné,“ vraví Halán.
Dodáva, že plán mesta sa odvoláva na územný plán príslušnej zóny, ktorý „umožňuje na pozemkoch vykonať údržbu a stavebné úpravy“.
Halán tak upozorňuje na rozpor medzi dvoma územnoplánovacími dokumentmi, ktorý bude musieť vyriešiť mesto.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) bude k projektu vydávať záväzné stanovisko, v ktorom posúdi súlad alebo nesúlad s územným plánom.
Hlavná architektka mesta Ingrid Konrad, ktorá bola aj v komisii súťaže na Parkhill, vraví, že problém budú musieť vyriešiť. Plánujú stretnutie mesta, mestskej časti a investora.
Halán vraví, že ich stavebný úrad sa v prípade územného alebo stavebného konania bude riadiť stanoviskom mesta, ktoré obstarávalo územný plán a aj územný plán zóny Machnáč.
Javisko vyhralo
Trojuholníky, amorfné tvary i klasickejšie bytovky. Mnohí architekti v návrhoch pripomínali niekdajší amfiteáter.
Víťazi súťaže na Parkhill Tomáš a Igor Žáček a Soňa Pohlová z ateliéru Nice Architects s krajinnou úpravou od sninského štúdia 2ka riešia dokonca celé územie ako javisko.
„Kompozícia domov v hornej časti rešpektuje tvar amfiteátra, kde javiskom sa stáva zelený vnútroblok a panoráma mesta,“ tvrdia autori.
Radová zástavba domov jedného typu, no s rôznymi fasádami by vyrástla na okrajoch pozemku.
Aj druhí ocenení, architekti Ľubomír Bízik, Peter Nagy a Linda Záklasníková odkazujú na bývalé dejisko koncertov. Na jeho mieste navrhujú centrum celého projektu, hlavný stretávací priestor, kam ústia cestičky.
Tretie miesto v súťaži má štúdio Vallo Sadovsky Architects architektov Matúša Valla a Olivera Sadovského, ktorí stoja aj za projektom Mestské zásahy, čiže riešení pre verejný priestor.
Plochu po bývalom amfiteátri rozdelili na štyri susedstvá s vlastnými názvami – Medzi stromami, Na terase, Záhrady a Na výhľade a poloverejné priestory.
Amfiteáter pri Horskom parku vyhorel v apríli 2008, policajti neskôr zistili, že ho niekto podpálil úmyselne. Problematické bolo aj búranie pozostatkov, demoláciu začali bez povolenia.
Prvé miesto v architektonickej súťaži - Tomáš a Igor Žáček a Soňa Pohlová z ateliéru Nice Architects s krajinnou úpravou od sninského štúdia 2ka
Druhé miesto - architekti Ľubomír Bízik, Peter Nagy a Linda Záklasníková:
Tretie miesto - štúdio Vallo Sadovsky Architects:
Z histórie amfiteátra:
Aprílový požiar v roku 2008. FOTO: SME ARCHÍV - PAVOL FUNTÁL
Po požiari v apríli 2008.
Búranie amfiteátra v roku 2009. FOTO: SME - PAVOL FUNTÁL
Zrovnávanie kultúrneho stánku v roku 2009.