BRATISLAVA. Vlastníci a nájomcovia bytových domov, ktoré sú v správe Bytového družstva BratislavaPetržalka (BDP), čoraz intenzívnejšie prejavujú nespokojnosť so správou ich majetku. Dokonca naznačujú niektoré nekalé praktiky súvisiace so spôsobom netransparentného riešenia niektorých problémov, ktoré im vznikli pri správe bytov.
Namietajú porušovanie, respektíve nové znenie Stanov BDP, nezohľadňovanie ich pripomienok na členských schôdzach v bytových domoch a dokonca aj nehospodárnosť správcovskej spoločnosti pri nakladaní s ich majetkom. Jeden zo zástupcov v spravovanom bytovom dome dokonca verejne označil v Petržalských novinách (30. novembra 2012) správcovstvo BDP za nekalé a schôdze zo strany predstavenstva za zmanipulované.
BDP malo už aj pred týmto podnetom nejednu sťažnosť. Ich odpoveď majiteľom a nájomcom bytom sa dá zovšeobecniť, napríklad stanoviskom v zápisnici k sťažnosti obyvateľov na Macharovej ulici (zo 6. augusta 2012), v ktorom BDP uvádza, že "správca nemá vedomosť o tom, že by sa dopúšťal vo vzťahu k vlastníkom akéhokoľvek protiprávneho konania a z jeho strany nedochádza k používaniu takzvaných nátlakových metód".
Tieto tvrdenia však odmieta predsedníčka výboru samosprávy na Macharovej ulici Eva Tarabová. "Okrem netransparentného riešenia problémov majiteľov a nájomcov bytov v Petržalke zo strany BDP vznikli aj iné nerešpektovania v ekonomickej oblasti správy domov. Preto sme vyzvali Predstavenstvo BDP, aby na nadchádzajúcom tohtoročnom zhromaždení delegátov BDP predložilo nevybavené a neriešené podnety zo strany majiteľov a nájomcov bytov, ktoré už pred časom dostala Kontrolná komisia BDP a neboli dosiaľ prešetrené ani vysvetlené," uviedla Tarabová.
Petržalské bytové družstvo čakajú blížiace sa nové voľby predstavenstva a ďalších orgánov. Ich nadchádzajúci priebeh kalí aj súdna žaloba voči zmenám Stanov BDP. Súdne pojednávanie je ohlásené na 21. marca. "Zápisnicu zo zhromaždenia delegátov (14. apríla 2012), ktoré nebolo uznášaniaschopné, overila len jedna overovateľka, druhý s výhradami a ďalší dvaja overenie podpísať odmietli. Napriek tomu Bytové družstvo Petržalka podľa takýchto Stanov postupuje," uviedol k žalobe predseda výboru samosprávy na Bohrovej ulici Ľudovít Liška.
Petržalské bytové družstvo už jednu žalobu z roku 1997 prehralo. O negatívnych dopadoch prijatých uznesení na zhromaždení delegátov BDP 27. septembra 1997 musel v konečnom dôsledku rozhodnúť až Najvyšší súd. Vyhlásil ich za neplatné. Ale to až v roku 2012 po 15 rokoch.
Predseda BDP Vladimír Kesegh s touto kritikou zásadne nesúhlasí. Považuje ju za neobjektívnu, tendenčne načasovanú bezprostredne pred konaním zhromaždenia delegátov BDP, ktoré bude 23. marca. Ako tvrdí, "ide o skreslený názor malej skupinky členov družstva. Hospodárenie družstva bolo v posledných troch rokoch riadne schválené a overené správou audítora. Neevidujeme, že by niektorý z členov družstva namietal neplatnosť uznesení. Družstvo hospodári tak, aby minimalizovalo náklady," uviedol V. Kesegh.
Sťažnosť obyvateľov z Macharovej ulice prešetrila kontrolná komisia. V jej stanovisku sa okrem iného uvádza, že "ekonomika družstva nevykazuje žiadne z negatívnych vlastností, na ktoré poukazujú sťažovatelia. Tí dosiaľ nepredložili žiadny konkrétny údaj, ktorým by svoje tvrdenia dokázali."
Podľa predsedu BDP sú súčasné stanovy družstva platné. "Boli schválené kvalifikovanou väčšinou po viac ako dvojročnej príprave. Z celého znenia stanov je v návrhu podanom na súd namietaná neplatnosť len jediného článku. Delegáti na zhromaždení však odmietli pozmeňujúci návrh na zmenu stanov v znení, v akom sa ho domáha žalobca na súde. Predstavenstvo družstva zaradilo do nadchádzajúceho programu zhromaždenia delegátov všetky podnety a materiály, ktoré sa týkajú údajne nevyriešených problémov pri správe bytových domov," doplnil V. Kesegh.