BRATISLAVA. Bezplatnú MHD, ktorú mali zrušiť pre integráciu dopravy, si možno neudržia všetci zdravotne postihnutí ľudia. Mesto totiž tvrdí, že sa vyskytli prípady, keď boli preukazy ZŤP zneužité na cestovanie zadarmo. Preto pôvodne súhlasilo s tým, aby od marca museli platiť polovičné cestovné. Po protestoch výnimku predĺžilo do júna, lebo chce rokovať s dopravcami. Možné je, že vyradí niektoré diagnózy.
„Vyskytujú sa tam rôzne pokusy o zneužitie,“ hovorí primátor Milan Ftáčnik (blízky Smeru). Prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Katarína Dekánková však hovorí, že dnes už nie je možné preukazy zneužívať ako pred rokmi. Hendikepovaní totiž musia úradu sociálnych vecí predložiť lekársky nález i správu od odborného lekára s diagnózou.
"Aby ste vôbec mohli pomýšlať na preukaz ZŤP/ŤZP, potrebujete lekársku správu od odborného lekára, ktorý v nej presne popíše diagnózu. Pri celiakii sa vyžaduje, aby bola potvrdená endoskopiou a následnou biopsiou," píše sa napríklad na portáli Diacel.sk.
Dopravný podnik nevie o tom, že by niekto preukaz ZŤP na cestovanie zadarmo zneužil. „V niekoľkých prípadoch naši pracovníci pri výkone kontroly odhalili falzifikáty, ktoré sú však ľahko rozpoznateľné od originálov,“ povedala jeho hovorkyňa Agáta Staneková. Vlani nezistili ani jeden.
Dekánková hovorí, že falšovanie preukazov bude ešte náročnejšie ako v minulosti. „Do konca tohto roka sa maju všetky preukazy ZŤP kompletne vymeniť, majú ochranné prvky a sú zalaminované.“
Bezplatná MHD možno zostane len telesne postihnutým
Uvažujú o tom poslanci, definitívny návrh spracuje mesto.
BRATISLAVA. Mesto uvažuje, že na bezplatnú MHD nebudú mať nárok všetci ťažko zdravotne postihnutí ľudia, iba niektoré diagnózy. „Aj celiatici sú zdravotne ťažko postihnutí a táto choroba nezakladá oprávnenie. Možno by bolo dobré vyčleniť diagnózy,“ navrhuje poslanec Peter Lenč (KDH). „Súhlasíme, aby boli prehodnotené, aby ich mali len tí, ktorí majú nárok,“ povedal predseda klubu Smeru Slavomír Drozd. „Pri problémoch s pohybom by som toto určite nechal, pri tých ostatných je to na diskusiu,“ pridal sa aj nezávislý Juraj Ján Hrčka.
Aj Peter Pilinský (Strana zelených), ktorý je aj starostom Rače, si myslí, že treba v preukazoch urobiť poriadok. Podotýka však, že celiatici majú vyššie náklady na stravu.
Zavedú ďalšiu kartičku?
Predseda dopravnej komisie Jozef Uhler (SDKÚ) si myslí, že by pre hendikepovaných mohli zaviesť evidenčné cestovné, ako v ostatných krajských mestách. „V Nitre si každý polrok musia ísť vybaviť kartičku za 1 euro.“ Nezávislý poslanec Oliver Kríž však tvrdí, že vybavovanie dokladu navyše by pre nich mohlo byť náročné.
Medzi poslancami sú aj takí, ktorí si myslia, že ťažko zdravotne postihnutí nemajú dôvod cestovať zadarmo. „Toto malo oprávnenie, keď sme od štátu dostávali miliardovú dotáciu. Už to stratilo opodstatnenie, vždy som sa považovala za sociálne cítiacu, ale to nepodporujem,“ hovorí vicestarostka Viera Kimmerlingová (KDH). Podľa nej tak na ich cestovanie mesto dopláca z podielových daní a dane z nehnuteľnosti od podnikateľov.
Opačný názor má Marián Greksa (SaS): „Som za to, aby títo ľudia, čo sú životom potrestaní, to mali zadarmo.“
Organizácie sú proti
Ako to bude, by mali vyriešiť do júna, do kedy chce mesto rokovať o bezplatnej preprave po kraji s dopravcami, ktorí ju odmietli. Platí totiž len v bratislavskej MHD a po integrácii dopravy, ktorá prinesie možnosť cestovať v kraji na jeden lístok, sa mala zjednotiť.
Poslanci mesta i kraja už koncom minulého roka zrušenie bezplatnej MHD pre postihnutých odobrili. Viacerí si to však v materiáli nevšimli, aj preto žiadajú úpravy.
Prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Katarína Dekánková odmieta, aby možnosť bezplatného cestovania vzali niektorým skupinám hendikepovaných a obmedzili ich napríklad na telesne postihnutých. Nie na všetkých totiž podľa nej je hendikep vidieť. „Postihnutí je veľa a drvivá väčšina nie je viditeľná. Leukémia, rakovina tiež nie je vidno,“ vraví. Napríklad celiatici podľa nej majú problémy s črevami, trpia aj telesnou slabosťou.
Proti zmene už protestovali aj školy pre hendikepovaných. Tí si totiž školu vyberať nemôžu, musia dochádzať tam, kde sídli zariadenie, pre nich určené. him
Vozíčkari sa dostanú len do bezbariérových autobusov.
FOTO - SITA