Celkové náklady vo výške takmer 33 miliónov eur boli spolufinancované z Kohézneho fondu Európskej únie.
BRATISLAVA. Vybudovanie najrozsiahlejšej protipovodňovej ochrany hlavného mesta SR v jeho doterajšej histórii dokumentuje výstava Bratislava protipovodňová ochrana. Otvorili ju dnes v Átriu Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v Bratislave, kde potrvá do 21. marca.
"Výstavba ochrany je ukončená a Bratislava je už chránená aj pred storočnou vodou," uviedol na vernisáži štátny tajomník MŽP Vojtech Ferencz.
Protipovodňová ochrana Bratislavy je najväčšia investičná akcia Slovenského vodohospodárskeho podniku. Celkové náklady vo výške takmer 33 miliónov eur boli spolufinancované z Kohézneho fondu Európskej únie. Na paneloch je dokumentovaný priebeh výstavby tohto diela v ôsmich etapách na rôznych úsekoch po oboch stranách Dunaja v centre mesta, na ľavostrannej hrádzi odpadového kanála Vodného diela Gabčíkovo a v bratislavskom úseku Moravy v Devíne a Devínskej Novej Vsi.
Návštevník sa na výstave dozvie informácie o histórii povodní na Dunaji za obdobie 1897-2002, ich presné dátumy, dosiahnuté maximálne vodné stavy, prietoky, uvidí i zaplavené úseky zobrazené na mape. Fotografie a textové údaje informujú o ľadovej povodni v roku 1850 či zaplavenom rozsiahlom území Žitného ostrova počas povodne v roku 1965. Pamätníci si môžu pripomenúť ostatnú povodeň v roku 2002, keď vodný stav dosiahol výšku takmer 10 metrov.
Historicky najvyšší vodný stav Dunaja nameraný v Bratislave je 991 cm a najviac vody sa hlavným mestom Slovenska valilo 19. septembra 1899. Slovenská metropola mnohokrát čelila hrozbe povodní a nie vždy úspešne. Istotu jej obyvateľom prinieslo až dielo, ktoré približuje táto výstava.