BRATISLAVA. Peniaze z ministerstva školstva nie sú peniazmi centier voľného času, myslí si starosta najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan. Nevidí preto žiadny dôvod na to, aby sa majitelia centier stavali do pozície výlučných „prerozdeľovačov“ prostriedkov ostatným subjektom.
"Zmena financovania dala nádej a šancu všetkým, aby viac podporili voľnočasové aktivity v centrách voľného času, ale aj v inej forme záujmovej činnosti, napríklad v školských kluboch detí," uviedol starosta Petržalky. Zároveň podľa neho odstránila možnosť účelových manipulácií s vlastnými finančnými prostriedkami obcí a ľudí. V Bratislave táto zmena podľa Bajana priniesla pre občanov, deti a mládež v roku 2013 viac ako 1,1 milióna eur.
Podľa nových pravidiel od januára idú peniaze na voľnočasové aktivity detí od päť do 15 rokov samosprávam a tie rozhodnú, či ich dajú centrám voľného času. Viaceré centrá už dostali odmietavé stanoviská, alebo stále nevedia, či peniaze na deti dostanú. Peniaze, "ktoré doteraz mali v hrsti len majitelia neštátnych školských zariadení", môžu podľa petržalského starostu pomôcť všetkým. Prácu s deťmi, športové a kultúrne aktivity chcú totiž občania podľa neho vykonávať nielen v školských zariadeniach, ktoré sa nazývajú centrá voľného času, ale aj v iných formách záujmových aktivít, ktoré tiež zabezpečujú výchovu a mimoškolské aktivity.
Centrá voľného času varujú, že ak sa súčasná legislatíva nezmení, bude hroziť zánik desiatok až stoviek z nich. O probléme vo štvrtok hovorili aj poslanci na školskom parlamentnom výbore za účasti zástupcov centier a ministra školstva Dušana Čaploviča. Podľa neho je situácia v jednotlivých mestách a obciach rôzna. Je pripravený hľadať riešenie a rokovať hlavne so Združením miest a obcí Slovenska. Po novom majú samosprávy rozhodnúť, či peniaze na voľnočasové aktivity detí od päť do 15 rokov, pôjdu centrám voľného času. Okrem toho dotácia na jedno dieťa klesla zo 190 na 65 euro a netýka sa detí nad 15 rokov, či mladších ako päť rokov.