
Na snímke jeden z najúspešnejších účastníkov šampionátu Bratislavčan Michal Bihary, ktorý získal dva tituly a jednu bronzovú medailu.
FOTO PRE SME – JÁN PEŤKO
ch kožených nohaviciach – chaparajos, mali na hlavách stetsony a na nohách čižmy s vysokými opätkami, ktoré pri ródeových disciplínach dopĺňali ostrohy.
Aj ich kone sa líšili od tých na tradičných jazdeckých podujatiach. Mnohí jazdci už súťažili na amerických quarteroch (najlepšie plemeno pre westernové jazdenie), ale uplatnili sa aj mohutné anglické polokrvníky, angloaraby a aj poníky. Diváci mohli oči nechať na špeciálnych westernových sedlách a vôdzkach, ale najmä na jazdeckom umení účastníkov, ktorí súťažili v drezúrnych, rýchlostných i ródeových disciplínach.
Medzi štyridsiatimi slovenskými kovbojmi (medzi ktorými bolo aj niekoľko šikovných a odvážnych žien) sa nestratili ani Bratislavčania. Devätnásťročný Mišo Bihary z klubu Western Centrum Slovakia už s dvadsaťročným polokrvníkom Oliverom získal dva tituly v traili (prekonávaní prekážok bežných pri práci na ranči) a vo western pleasure (uvoľnenie koňa s dobrou mechanikou pohybu). Dvadsaťštyriročná Lucia Celecová z Ranču 4C Podunajské Biskupice zase s angloarabom Hattatitlom triumfovala vo westernovej drezúre (reining S), ktorá je už olympijskou disciplínou a bude mať premiéru v Aténach v roku 2004. O štvrtý titul sa zaslúžilo družstvo z Ranču 4C, ktoré vyhralo team penning (oddeľovanie teliat od stáda).
„Oliver je výnimočný koník, ktorý sa počas kariéry zapísal do histórie slovenského westernového jazdenia dvanástimi titulmi. Osem ich získal na chrbte so Zuzkou Pačesovou, štyri som na ňom vydobyl ja,“ chválil polokrvníka mladý jazdec Mišo Bihary. „Bol to však už jeho posledný šampionát, lebo po tohtoročnej sezóne odchádza na zaslúžený odpočinok a bude prežívať starobu vo výbehu a na pastvinách.“
Košičan Marián Ducár je už roky nepremožiteľný v odchyte teliat pomocou lasa. V Pezinku však o titul musel tuho bojovať s dvadsaťpäťročnou Vierkou Závodnou z Ranču 4C, ktorá narábala s povrazom zakončeným slučkou šikovne ako ozajstný kovboj. Získala v tejto náročnej disciplíne striebornú medailu, začo zožala od vyše dvetisíc divákov veľký potlesk a od súperov – mužov uznanie.
„Westernové jazdenie má na Slovensku malú tradíciu, do roku 1989 u nás ani neexistovalo. Z roka na rok si však získava nových priaznivcov, ktorí do tohto atraktívneho jazdeckého športu investujú nemalé prostriedky, najmä do nákupov vyhovujúcich koní. Na rančoch a v chovoch už registrujeme vyše päťdesiat koní plemena Quarter Horse, čo je dobrý základ pre budúcnosť tohto športu,“ povedal po vydarenom šampionáte v Pezinku prezident Slovenskej asociácie western ridingu a rodea Štefan Pačes.
(jg)
VýsledkyDrezúrne disciplíny
Trail (prekonávanie prekážok bežných pri práci na ranči): 1. Michal Bihary – OLIVER (Western Centrum Slovakia); Western pleasure (uvoľnenie koňa s dobrou mechanikou pohybu): 1. Michal Luntner – ŠAGON (Ranč Kráľová Zvolen); Reining L (westernová drezúra): 1. Michal Bihary – OLIVER (Western Centrum Slovakia); Reining S: 1. Lucia Celecová – HATTATITLA (Ranč 4C Podunajské Biskupice).
Rýchlostné disciplíny
Pole bending (slalom medzi tyčami): 1. Alexander Majer – ONTARIO (Pony ranč Komárno); Dowdal (kombinácia barrel race a pole bendingu): 1. Alexander Majer – ONTARIO (Pony ranč Komárno); Barrel race (obiehanie barelov): 1. Karol Schulz – ROCHET ROYAL (Ranč Biela Voda).
Rodeové disciplíny
Lasovanie (odchyt teľaťa pomocou lasa): 1. Marián Ducár – KETY (3K+D Košice); Cutting (oddeľovanie teliat od stáda):
1. Jozef Kažimir – TITANIC (3K+D Košice); Team penning (oddeľovanie teliat trojicami jazdcov): 1. Ranč 4C Podunajské Biskupice.