BRATISLAVA. Nechoďte tam, je tam plno zločincov. Nie kriminálnici, ale nuda. Výhodou je blízkosť Viedne a Budapešti.
Jeden z najväčších cestovateľských webov hostelworld dal na svoju facebookovú stránku debatu o Bratislave a spustil tak vlnu negatívnych príspevkov. Žiadne tipy, kam v Bratislave vyraziť, len kritika.
Vtedy zasiahol Bratislavčan Juraj Vajda, ktorý žije v Brazílii a založil v Riu de Janeiro vlastný hostel. Cez internet zburcoval známych, aby cestovateľom poradili pekné miesta Bratislavy.
Po nadávaní na hlavnú stanicu a drzých zamestnancov, ktorí nevedia po anglicky, sa začali objavovať aj rady, čo sa v meste oplatí vidieť.
Okrem krčmy v centre tak pribudli aj tipy ako Devín či modrý kostolík. A k Slovákom sa pridali aj cudzinci, ktorí mesto začali chváliť.
Cestovateľská webstránka má na Facebooku vyše stotisíc návštevníkov. Tento týždeň okrem Bratislavy odporúča aj Machu Picchu či festival Las Fallas vo Valencii.
„Každý deň vidím hostí v hosteli na tejto stránke a vyberajú si ďalšie miesto, kam odo mňa pôjdu,“ hovorí Vajda o tom, prečo je dôležité, aby turisti o Bratislave vedeli.
Jazdia aj z Austrálie
Bratislavský kraj
Turisti 2012
- priemerný počet nocí v Brratislavskom kraji – 2,1 ;
- kraj má v porovnaní s inými župami najnižší priemerný počet prenocovaní;
- priemerná cena za ubytovanie v kraji – 34,08 eura;
- zahraniční – najviac Česi, potom Nemci, Poliaci, Rakúšania.
Hostely vyhľadávajú zväčša mladí cestovatelia, ktorí chcú spoznať svet za málo peňazí.
V Bratislave ostávajú prevažne len jednu či dve noci, hovoria prevádzkovatelia hostelov. Mestá si často vyhliadnu cez stránky o hosteloch.
„Neláka ich to v Bratislave na dlhšie, nestáva sa, že by tu ostávali týždeň,“ hovorí manažérka hostela Blues na Špitálskej.
Hostia v hosteloch sú mladí ľudia z celého sveta od 17 do 35 rokov, opisuje klientelu recepčná z hostelu Downtown Backpackers na Panenskej ulici v centre Bratislavy.
Množstvo turistov a aj ich národnosť podľa hostelov závisí aj od toho, odkiaľ k nám lietajú nízkonákladové aerolinky. „Okrem Európanov k nám však často chodia Austrálčania či Brazílčania.“
Stále vedú Česi
V súvislosti s počtom turistov hovoria prevádzkari hostelov o zlepšení, po prvej kríze vraj začalo do Bratislavy prichádzať viac ľudí.
Celkovo do Bratislavského kraja pricestovalo vlani viac turistov než v roku 2011. Stúpli aj tržby.
Od januára do septembra 2012 prišlo do kraja vyše 700tisíc návštevníkov, z toho 450-tisíc zo zahraničia, medzi nimi stále vedú Česi, druhí sú Nemci, potom Poliaci a Rakúšania.
V ubytovaní vedú päťhviezdičkové hotely, hneď za nimi sú práve lacnejšie hostely a turistické ubytovne.
V hosteloch bývajú ľudia z celého sveta.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - GABRIEL KUCHTA