BRATISLAVA. Zrušme jednotné celomestské parkovanie. Aj taký návrh padol minulý týždeň na zasadnutí bratislavských poslancov.
Po mesiacoch sľubov a príprav hlasovalo zastupiteľstvo o tom, že parkovanie si budú riešiť mestské časti samé.
„Nevidím žiaden konkrétny termín,“ argumentoval Vladimír Kubovič (Strana zelených). „Nevieme navodiť tento cieľ centrálne, nechajme túto iniciatívu na veľké mestské časti.“
Návrh poslanca nakoniec neprešiel.
„To, čo navrhujete, je decentralizovaný systém, 17 systémov v jednom meste, to nemôže fungovať,“ protestoval primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). „Od toho dávam ruky preč.“
Aj šéfka klubu SaS Katarína Augustinič upozornila, že ak príde turista do Bratislavy, nemôže v každej mestskej časti parkovať inak.
Poslanci nakoniec odhlasovali nespokojnosť s postupom prác parkovacej politiky, ktorú pripravuje vedenie mesta.
Nové parkovanie malo totiž podľa plánov začať v meste fungovať od 1.apríla, tento termín je však nereálny.
Vedenie mesta teraz hovorí o júli, aj to je však otázne, mestské časti majú výhrady. Systém má zrušiť vyhradené parkovacie miesta a pri parkovaní zvýhodniť domácich pred cezpoľnými.
Komisia: Zlé postupy mesta
Zásady
Nové parkovanie
- koniec vyhradeného parkovania;
- prednosť bude mať krátkodobé parkovanie;
- zvýhodní domácich obyvateľov pred cezpoľnými;
- platiť sa má najskôr v Starom a Novom Meste, Ružinove a Petržalke.
Predseda dopravnej komisie Jozef Uhler (SDKÚ) kritizuje postupy mesta pri príprave parkovania.
„Celé sa to začalo stavať od strechy. Najskôr bol prevádzkový poriadok, potom návrh všeobecno-záväzného nariadenia a teraz sa pýtame mestských častí, ako si to predstavujú. Nevhodným postupom sa termíny posúvajú a spustenie systému je v nedohľadne.“
Bratislavskí poslanci stále neschvaľovali všeobecno-záväzné nariadenie o parkovaní, o ktorom mali hlasovať už v novembri. Nariadenie malo tiež určiť, koľko a v akých lokalitách budú šoféri za parkovanie platiť.
Nový systém brzdí aj Štatút hlavného mesta. Dnes môže poplatky za parkovanie vyberať len mesto a nie mestské časti.
„Chceme sa o to podeliť, štát totiž túto kompetenciu vyrubiť a vyberať poplatky preniesol na Bratislavu,“ hovorí primátor.
Mestské časti teraz návrh dodatku štatútu pripomienkujú. Dodatok určuje, kto bude na akých cestách parkovanie regulovať.
Na cestách III. a IV. triedy by po novom mali poplatky vyberať mestské časti. Až po tejto zmene budú môcť bratislavskí poslanci hlasovať o všeobecno-záväznom nariadení.
„Tento krok sa mal udiať už na jeseň, pretože ku zmenám Štatútu je nevyhnutné poznať názor mestských častí,“ dodáva Uhler.
Dohoda mesta s mestskými časťami neexistuje. Ostro proti návrhu nariadenia sa postavili napríklad poslanci Lamača.
Treba zmeniť štatút
Štatút tak brzdí aj plány bratislavské Starého Mesta, mestská časť už dokonca vypísala súťaž na prevádzkovateľa parkovania v centre.
„Zákon v prípade Bratislavy nerozdeľuje kompetencie medzi magistrát a mestské časti.,“ priznáva Tomáš Halán, hovorca Starého Mesta.
„.Preto zmena štatútu jednoznačne určí kompetencie mestských častí a magistrátu bez toho, aby to nebolo v rozpore s platnou legislatívou.“
Staré Mesto zmenu štatútu už pripomienkovalo. Navrhuje, aby hlavné mesto určilo výšku maximálnych poplatkov pre všetky komunikácie.
Súťaž bratislavského Starého Mesta nebrzdí len štatút, ale aj priebeh tendra. Rieši ho Úrad pre verejné obstarávanie.