BRATISLAVA. Nad Partizánskou lúkou, na mieste súčasného parkoviska, možno vyrastie parkovací dom. Mal by ponúknuť miesto pre odstavenie auta aspoň pre 300 vodičov a byť v prevádzke 24 hodín denne. Bratislava chce takto riešiť nedostatok parkovacích miest v lokalite.
S návrhom na vybudovanie parkovacieho domu prišla pracovná skupina zložená zo zástupcov mesta, mestských lesov, mestskej polície, novomestskej samosprávy a poslancov. Nový parkovací dom má podľa jej návrhu presne kopírovať existujúce parkovisko, aby sa zbytočne nezasahovalo do chráneného prostredia a nerúbali stromy. Územný plán podľa vyhodnotenia skupiny stavbu dovoľuje.
"Funkcia šport, telovýchova, voľný čas pripúšťa dopravnú a technickú vybavenosť pre obsluhu územia."
Viac o plánoch magistrátu zrekonštruovať Železnú studienku tu.
Mesto určí, čo bude parkovanie stáť
Keďže mesto na parkovací dom peniaze nemá, vysúťažiť sa má investor, ktorý by stavbu vybudoval aj prevádzkoval. Pozemok by za symbolickú cenu jedno euro ročne dostal do prenájmu na 25 rokov.
Garáž má mať otvorené podlažia bez energetických nárokov na vzduchotechniku, svetelnú signalizáciu voľných parkovacích miest a prostrediu sa má prispôsobiť zelenou fasádou. Aj také podmienky uvádza pracovná skupina pre vypísanie súťaže.
Návštevníci lesoparku by mohli nájsť v objekte aj verejné sprchy, miestnosť pre bábätká, fitnescentrum, bufet či reštauráciu s detským ihriskom. Koľko budú návštevníci za parkovanie platiť, majú určiť mestskí poslanci.
Vyhlásia súťaž
Člen mestskej komisie územného a strategického plánovania Otto Novitzky predstavil pracovnej skupine vizualizáciu, ako by mohol parkovací dom vyzerať. Objekt má podzemné a dve nadzemné podlažia a strecha sa využíva čiastočne ako parkovisko a čiastočne na občiansku vybavenosť. Fasádu budovy tiež okrášľuje živá zeleň.
Na najbližšom rokovaní zastupiteľstva v stredu 27. februára dostanú poslanci materiál, ktorým by mali schváliť vypísanie verejnej obchodnej súťaže za účelom vybudovania parkovacieho domu.
Podľa minuloročného prieskumu agentúry Loft navštívi lesopark počas jedného víkendového dňa, v závislosti od počasia, vyše 7000 ľudí a tri tisícky prídu autom. Cez Partizánsku lúka vstupuje vyše 3600 ľudí a autom príde viac než 780. Kapacita súčasného parkoviska je 124 miest.
Rotundu majú obnoviť
Bufet vypratali pred vlaňajším letom. Areál je opustený.
BRATISLAVA. Nová reštaurácia, detské ihrisko či pódium by malo pribudnúť v areáli Rotundy na bratislavskej Železnej studničke. S takýmto návrhom prichádza pracovná komisia zložená z bratislavských poslancov, zástupcov mesta či mestských lesov. Areál v navštevovanom lesoparku, ktorý je dnes opustený a bez nájomcu, chce obnoviť.
Nájomcu, ktorý v lokalite prevádzkoval reštauráciu a bufet, vlani pred letnými prázdninami vypratali. Od roku 1999 mal poskytovať reštauračné služby bez platnej nájomnej zmluvy s mestom. Keďže je návštevnosť lesoparku v lete vyššia, Bratislava chcela zabezpečiť aspoň dočasnú prevádzku bufetu.
Prevádzkovateľa preto vybrala priamo a občerstvenie návštevníkom predával od júna do konca októbra. Vtedy podľa mesta prevádzku aj uzavrel. Teraz chce pracovná skupina vypísať súťaž na investora, ktorý areál obnoví. Na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva, v stredu 27. februára, ju majú schváliť poslanci. Súťaž architektonických návrhov sa zatiaľ neplánuje.
Mestské pozemky by mal víťaz získať do nájmu na 25 rokov za symbolické jedno euro ročne. Súťažný návrh musí obsahovať záväzok asanácie stavieb, ktoré dnes na pozemkoch sú. V lokalite má vyrásť nová reštaurácia s terasou pre 50 až 80 ľudí, bufet s drevenými stolmi, detské ihrisko aj pódium na organizovanie podujatí s možnosťou ozvučenia.
Bratislavčania by v areáli mali nájsť napríklad aj verejné sprchy, toalety či miestnosť pre bábätká. Takéto podmienky pre vypísanie súťaže navrhujú riaditeľ Mestských lesov Vladimír Kutka a námestníčka primátora Petra Nagyová-Džerengová. Rozhodovať podľa pracovnej skupiny nemá množstvo investovaných financií, ale kvalita projektu.
tasr
Parkovanie na Železnej studienke je hlavne počas pekných dní problémom.
FOTO - SME