Od polovice tohto roka by mal začať platiť aj etický kódex zamestnancov bratislavskej samosprávy, ktorý je zatiaľ v pripomienkovom konaní.
BRATISLAVA. Hlavné mesto už rok plní Protikorupčné minimum, vďaka ktorému môže aj verejnosť kontrolovať rozhodovanie samosprávy. Dokument, ktorý pred rokom schválili poslanci bratislavského zastupiteľstva, obsahuje 77 vecných opatrení, z ktorých je dnes splnených alebo čiastočne splnených 57 a v 14 princípoch zatiaľ neboli prijaté vecné opatrenia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Agentúru SITA o tom informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Etický kódex zamestnancov bratislavskej samosprávy je zatiaľ v pripomienkovom konaní, platiť by mal začať v polovici tohto roka.
Návrhy treba verejne pripomienkovať
Mesto v protikorupčnom minime nastavilo pravidlá, ktoré pomáhajú minimalizovať korupciu či neetické správanie vo verejnom živote hlavného mesta. Počas minulého roka mesto neuplatnilo šesť opatrení, ako informoval Andrassy, nenastala situácia, ktorá by si využitie minima vyžiadala.
Boli to napríklad opatrenia, keď pri prijímaní úveru má mesto vypracovať a zverejniť analýzu alebo i situácia pri vytváraní dcérskej spoločnosti podnikov s majetkovou účasťou mesta, ktoré najprv musí odsúhlasiť mestské zastupiteľstvo.
Medzi nesplnenými protikorupčnými opatreniami je aj pravidlo, že zásadné dokumenty, ktoré sa týkajú fungovania samosprávy prejdú pred ich prerokovaním v mestskom zastupiteľstve verejným pripomienkovým konaním. Zavedené tiež nebolo pravidlo, na základe ktorého by boli zamestnanci mesta povinní nahlásiť ich členstvo v riadiacich či kontrolných orgánoch súkromných spoločností.
Stále nesplneným opatrením je zavedenie metodických zásad, jednotnej aplikačnej praxe pri odbornom posudzovaní porovnateľných investičných zámerov.
Ftáčnik má priznanie na internete
Bratislavská samospráva momentálne informuje verejnosť o pridelených obecných bytoch, na internetovej stránke mesta zverejňuje informácie o výberových konaniach.
Na internete tiež možno nájsť rozšírené majetkové priznanie bratislavského primátora Milana Ftáčnika či kontakty na volených predstaviteľov mesta. Verejnosti sú prístupné tiež zmluvy, faktúry či žiadosti o vydanie záväzného stanoviska pri investičnom zámere, návrhu na územné rozhodnutie.
Na internete si verejnosť môže v priamych prenosoch pozrieť aj zasadnutia bratislavského mestského zastupiteľstva.
Ak má niekto podozrenie na nezákonné či neetické správanie magistrátu môže to, aj anonymne, nahlásiť na e-mailovej adrese korupcia@bratislava.sk.
Informácia o plnení Protikorupčného minima bude bratislavským poslancom predložená na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa bude konať v stredu 27. februára. Na programe rokovania zastupiteľstva je tiež návrh priorít mesta v oblasti cyklodopravy na rok 2013 i správa o možnostiach obnovy bratislavského lesoparku.