BRATISLAVA. Šéf klubu SaS Juraj Miškov chce riešiť problém s cestami v Bratislave rozdelením výnosu z dane z motorových vozidiel medzi Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a hlavné mesto.
Deliť mieni v pomere 80 ku 20 v prospech kraja. "Tento pomer zodpovedá pomeru kilometrov ciest, ktoré má v správe kraj alebo hlavné mesto Bratislava. Kraj má v správe približne 400 km ciest, Bratislava asi 100," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Miškov.
Nápad chce presadiť v parlamente novelou zákona o miestnych daniach, ktorú podá v piatok 22. februára. O zámere hovoril Miškov s predsedom kraja a šéfom SDKÚ-DS Pavlom Frešom, ktorý podľa jeho slov nebol nadšený.
"Nie veľmi sa mu návrh páči vzhľadom na to, že príde o časť dane z motorových vozidiel, ktoré využíva na iné účely v rámci kraja. Na druhej strane má pochopenie pre výpadok príjmov," uviedol Miškov.
Dodal, že Frešovi prisľúbil podporu pri hľadaní náhrady výpadku tohto príjmu. "Napríklad v spravodlivejšom rozdelení výnosu z dane z príjmu fyzických osôb, kde Bratislava je oproti iným krajom veľmi znevýhodnená," poznamenal.
Aké výtlky sú v Bratislave? Pozrite si galériu.
Podporu pre návrh chce hľadať SaS nielen u parlamentných strán, najmä u Smeru-SD, ale aj u verejnosti. "Na budúci týždeň rozbiehame kampaň za lepšie cesty v Bratislave, kde chceme získať podporu motoristickej verejnosti, ktorá má reálnu skúsenosť s tým, ako cesty v Bratislave vyzerajú," avizoval Miškov, podľa ktorého by sa mal vytvoriť spoločenský tlak na poslancov, aby jeho návrh v parlamente podporili.
Úspech novely závisí od Smeru-SD, ktorý má v Národnej rade SR väčšinu. Zlým stavom bratislavských ciest sa zaoberali aj mestskí poslanci SaS. Presadili uznesenie o poskytnutí účelovo viazanej dotácie na opravu ciest.
Bratislavskí mestskí poslanci začiatkom februára uznesením zaviazali bratislavského primátora Milana Ftáčnika, aby rokoval s Pavlom Frešom o účelovej dotácii na opravu ciest II. a III. triedy.
Opravu by mesto financovalo z časti dane od vodičov, ktorá ide Bratislavskému kraju. Ten však spravuje len cesty v okolí hlavného mesta. Mesto na svojom území spravuje cesty I. a II. triedy a prejazdné úseky, bratislavské mestské časti sa starajú o cesty III. a IV. triedy.
Podľa Freša však zákon neumožňuje samosprávam investovať do cudzieho majetku, navrhol však, aby cesty v hlavnom meste prešli pod správu Bratislavského samosprávneho kraja. Strana Sloboda a Solidarita upozornila, že kraj môže poskytovať dotácie obciam na svojom území ako účasť na financovaní spoločných úloh v záujme rozvoja územia vyššieho územného celku.
Odmietli tiež návrh, aby cesty v hlavnom meste prešli do správy Bratislavského kraja. Bratislavská mestská poslankyňa za SaS Katarína Augustinič si nevie predstaviť, že by mesto nemalo dosah napríklad na parkovaciu politiku, verejné osvetlenie či infraštruktúru kamerového systému, ktorý slúži mestskej polícii.