Predstavenie Majstra M. Šigejamu a Malého divadla kjógenu z Brna s názvom Japonské frašky kjógen predstaví dve hry japonského žánru kjógen - Busu (Lahodný jed) a Susugigawa (Veľké pranie).
BRATISLAVA. Na tradičné japonské divadlo pozývajú v nedeľu 24. februára veľvyslanectvo Japonska a bratislavské divadlo Astorka.
Predstavenie Majstra M. Šigejamu a Malého divadla kjógenu z Brna s názvom Japonské frašky kjógen sa v sídle Divadla Astorka Korzo ´90 na Námestí SNP 33 v Bratislave začne o 18:00 a bude v českom a japonskom jazyku. Ako ďalej agentúru SITA informovala Zuzana Želinská z kultúrnej sekcie Veľvyslanectva Japonska v SR, vstup na predstavenie je voľný, počet divákov je však limitovaný kapacitou divadla.
Japonský divadelný večer ponúkne po úvode dve hry - Busu (Lahodný jed) a Susugigawa (Veľké pranie). Busu je klasické predstavenie divadla kjógen, ktoré pochádza z 12. storočia. Jeho príbeh sa začína odchodom pána z domu.
“Prikáže svojim dvom sluhom, aby strážili dom a najmä jeho veľkú drahocennosť – súdok busu, ktorým je v skutočnosti lahodný cukor. V obave, že by v jeho neprítomnosti mohol byť zjedený, vydáva ho za prudký jed,“ priblížila prvé predstavenie Želinská.
Nasledujúca hra Susugigawa patrí podľa nej k v súčasnosti jednej z najpopulárnejších hier žánru kjógen. V Japonsku sa po prvýkrát hrala v roku 1952 a inšpirovaná je francúzskou stredovekou fraškou Le Cuvier (Fraška o kadi).
“Manžel ‘pod papučou‘ je neustále manželkou a svokrou nútený do všakovakých domácich prác. Keď ho však nútia jedného dňa prať v rieke špinavé kimoná, mužovi dôjde trpezlivosť a nechá naschvál jedno z manželkiných kimon uplávať. Žena sa pokúša kimono zachrániť, ale strhne ju prúd. Muž využíva situáciu a záchranou topiacej sa manželky sa snaží vydobyť si zodpovedajúce postavenie ‘hlavy rodiny‘,“ opísala príbeh Želinská.
Malé divadlo kjógenu bolo založené v roku 2001 a od roku 2005 funguje ako občianske združenie. Súbor vznikol na podnet českého dramatika, režiséra a míma Huberta Krejčího a majstra Šime Šigejamu, riaditeľa Hereckej asociácie hier nó a kjógen a laureáta cien za kultúrny prínos prefektúre Kjóto a za podiel na uchovávaní tradičnej kultúry mesta Kjóto.
Venuje sa štúdiu a uvádzaniu japonských frašiek kjógen v českom a slovenskom prostredí. Malé divadlo kjógenu je ojedinelým a dlhoročným projektom vzájomnej kultúrnej spolupráce medzi českými a japonskými divadelníkmi. Podporujú ju aj pravidelné tvorivé dielne pod vedením japonských majstrov, dodala v tlačovej správe Zuzana Želinská z kultúrnej sekcie Veľvyslanectva Japonska v SR.
Podrobnosti možno nájsť na: http://www.sk.emb-japan.go.jp/event_kyogen_2013.html.