SME

Mestské časti sú prekvapené ich negatívnym hodnotením

Mestské časti Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica, Jarovce a Čunovo v hodnotení Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť skončili na konci rebríčka.

BRATISLAVA. Hodnotenie Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorá výsledky prieskumu zverejnila v pondelok, nepríjemne prekvapilo bratislavské mestské časti, ktoré z hodnotenia vyšli ako tie, ktoré na podnety občanov nereagujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi tieto mestské časti patrí Devín, Devínska Nová Ves, Čunovo, Jarovce a Záhorská Bystrica. Inštitút hodnotil prínos práce samospráv za rok 2012 podľa toho, či riešia podnety, ktoré občania nahlásia na portál www.odkazprestarostu.sk a ako im na ich podnety samospráva odpovedá. Ako informovala Monika Jankovičová z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť, podnety od občanov z portálu posielajú jednotlivým samosprávam.

SkryťVypnúť reklamu

Záhorská: Nevedeli sme o portáli

Starostovia uvedených mestských častí ostali hodnotením zaskočení. Starosta bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica Jozef Krúpa sa vyjadril, že o uvedenom portáli informácie nemal, keď sa však o ňom dozvedel, na podnety odpovedal. "Portál budeme sledovať pravidelne a k otázkam, respektíve podnetom zaujmeme stanovisko," dodal Krúpa.

Proti hodnoteniu Inštitútu sa ohradil starosta Jaroviec Pavel Škodler, ktorý uviedol, že v mestskej časti podnety od občanov riešia priamo a nie cez uvedený portál. "Na otázky, ktoré dostávame, odpovedáme v lehote. Druhá vec je, do akej miery je druhá strana spokojná s odpoveďou," dodal Škodler.

Zaskočení v Devínskej a v Čunove

Devínskonovoveský starosta Milan Jambor bol tiež hodnotením SGI prekvapený. O portáli vie, ako dodal, ak sa k nemu podnet z portálu dostal, miestny úrad ho riešil.

SkryťVypnúť reklamu

Zaskočená ostala aj starostka Čunova Gabriela Ferenčáková, ktorá o portáli vie, podnety jej z portálu mali posielať e-mailom. Starostka však nevie o tom, že by nejaký doručený podnet neriešili. Z Devína sa k hodnoteniu zatiaľ nevyjadrili, starostka Ľubica Kolková je momentálne odcestovaná, miestny úrad k prieskumu Inštitútu zaujať stanovisko nevedel.

Na portáli www.odkazprestarostu vlani pre Čunovo občania nechali jeden podnet, ktorý sa týka skládky odpadov v chránenej oblasti Dunajské Luhy. Zverejnený bol vlani v decembri, na stránke je označený ako neriešený. Jeden podnet zanechal aj občan Jaroviec, vlani v apríli sa sťažoval na nepovolené stavby a nečinnosť stavebného úradu, označený je ako neriešený.

Devínskej Novej Vsi cez portál nahlásili štyri podnety, dva sa týkali parkovania, jeden nefunkčného osvetlenia a jeden chýbajúceho kanalizačného poklopu. Ten je aj vyriešený, dva podnety sú označené ako neriešené, jeden ako zaslaný.

SkryťVypnúť reklamu

V Devíne vlani nahlásili na portál chýbajúce obmedzenie rýchlosti, odkryté poklopy a burinu na Náučnom chodníku Nivou Moravy, podnety mestská časť aj vyriešila. Ako zaslaný je stále na stránke označený podnet upozorňujúci na naplavený štrk na ceste. V Záhorskej Bystrici občanov trápila čierna stavba, o tej mestská časť rozhodla, a vodorovné značenie, ktoré je na stránke označené ako neriešené.

Uvedené bratislavské mestské časti svorne tvrdia, že na podnety reagujú inou formou, ako cez www.odkazprestarostu.sk. Občania miestne úrady kontaktujú cez oficiálne stránky mestských častí, telefonicky, e-mailom, osobne či písomne.

Stretnutia s občanmi

Ako informoval starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa, v mestskej časti pravidelne robia aj stretnutia s občanmi, kde vedenie mestskej časti podnety prijíma a reagujú na ne buď priamo alebo písomne po preverení si skutočností. Podnety od občanov súvisia s ročným obdobím, v zime občania upozorňujú na problémy s údržbou ciest, v lete na nepokosené súkromné plochy.

Ako uviedol Krúpa, často občania upozorňujú aj na čierne skládky, nefunkčné osvetlenie ulíc i susedské spory. Miestny úrad tiež dostáva otázky súvisiace s územným plánom. "

Jarovce: Na podnety odpovedáme

Na všetky odpovedáme obratom a tie, ktoré sú v našej kompetencii, aj riešime podľa financií a technických možností," dodal Krúpa.

V Jarovciach podľa starostu Škodlera vlani dostali tri alebo štyri podnety, ktoré sa týkali najmä susedských vzťahov. Úspešnosť ich riešenia je približne polovičná. Obyvatelia Čunova majú problémy najmä s chovom zvierat, sťažujú sa tiež na parkovanie veľkého množstva áut istého podnikateľa a tiež na nefunkčné verejné osvetlenie v lokalitách, kde sa stavia.

"Mnohé podnety sú z pohľadu občanov riešené zdĺhavo, samospráva v mnohých prípadoch nemá podporu v legislatíve, čo značne predlžuje čas na ich vybavenie aj na obdobie niekoľkých rokov," dodala starostka Ferenčáková. V Devínskej Novej Vsi v poslednom čase riešili nebezpečné parkovanie na križovatke, odhŕňanie snehu či vysokú vodu v pivnici. Ako uviedol devínskonovevský starosta Jambor, ak vie, na podnety odpovie sám, prípadne riešením podnetu poverí referentky na oddelení miestneho úradu alebo sa s občanmi stretne osobne.

Najhoršia bola Žilina

Výsledky hodnotenia samospráv za rok 2012 zverejnil SGI v pondelok. Inštitút hodnotil, koľko podnetov vlani samospráva dostala na www.odkazprestarostu.sk a ako dobre ich vyriešila. Neberie sa do úvahy len úspešnosť, ale aj celkové množstvo vyriešených podnetov, podľa ktorého sa stanovuje poradie indexu prínosu práce samospráv.

Zohľadňuje sa aj náročnosť podnetov, za vyriešenie podnetu o opravení cesty či chodníka, ktoré je časovo aj finančne náročnejšie, dostane samospráva viac bodov ako napríklad za pokosenie trávy, či osadenie nového odpadkového koša.

Druhou hodnotenou kategóriou je kvalita komunikácie, ktorú SGI posudzuje podľa vecnosti a rýchlosti, s akou samospráva reaguje. Ďalej hodnotia úspešnosť riešenia podnetov a kvantitu a kvalitu komunikácie. Vlani poslali občania 1 219 podnetov 30 hodnoteným samosprávam. Samosprávou s najväčším prínosom v roku 2012 sa stala Trnava, najhoršie dopadla Žilina.

Vysoko v rebríčku hodnotenia sa umiestnili aj bratislavské Nové Mesto a Prievidza. Stopercentne podnety vyriešili aj Trenčín a bratislavské Vajnory. V komunikácii s občanmi najlepšie skončili Prešov a potom bratislavská Petržalka a Prievidza. Na opačnom konci rebríčka skončila Žilina, na podnety podľa hodnotenia nereagovali ani bratislavské mestské časti Čunovo, Záhorská Bystrica, Jarovce, Devínska Nová Ves a Devín.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 76 781
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 364
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 064
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 115
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 198
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 197
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 574
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 550
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 55 484
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 484
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 329
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 940
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 583
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 8 982
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu