Regionálni politici tvrdia, že zvyšovanie cestovného pre postihnutých v MHD nechcú. Aj tak ho schválili.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom SME o 18:00.
BRATISLAVA. Ťažko zdravotne postihnutí nebudú musieť od marca platiť cestovné v bratislavskej MHD, ako znel pôvodný plán Bratislavy, župy a železníc. Po medializácii problému sa kraj a mesto s dopravcami dohodli, že do konca júna zostanú zľavy na dnešnej úrovni.
Cestovné mali invalidom zaviesť pre dohodu na jednotnej električenke na vlak, prímestský autobus aj MHD. Od marca sa bude dať takto cestovať z Bratislavy na Záhorie a späť, zjednotiť sa mali cenníky. Autobusy Slovak Lines a vlaky však na rozdiel od bratislavského dopravného podniku nevozia hendikepovaných zadarmo, a preto výnimku odmietli.
Na lístok nevidia
Fakty
Bratislavský kraj
-
invalidní dôchodcovia: 17 158, priem. dôchodok: 294,1 eura;
-
invalidné dôchodky
z mladosti: 640,
priemerná výška: 258,4 eura; -
prihlásení invalidi na úrade práce: 207.
Zdroj: Sociálna poisťovňa a ústredie práce
Foto: SME
Tisícky ľudí by si tak museli začať kupovať polovičné cestovné lístky. Napríklad nevidiaci varujú, že by mali problém už s označením lístka a sledovaním, ako dlho im ešte platí.
Mesačná električenka by invalidov vyšla na 13 eur. Invalidné dôchodky v Bratislave nedosahujú ani 300 eur.
Skomplikovala by sa aj cesta hendikepovaných detí do školy. „Rodič takéhoto dieťaťa si nevyberá školu,“ hovorí riaditeľka špeciálnej školy a škôlky pre sluchovo postihnuté deti Ľubica Jägrová. Musia totiž dochádzať tam, kde sa im môžu špeciálne venovať. „Rodič bude možno rozmýšľať, či je z finančných dôvodov schopný poskytnúť vzdelanie, aké potrebuje.“
Kto rozhodol?
Zmeny schválili bratislavskí i krajskí poslanci. Nikto proti nim nenamietal. „Pravdepodobne si to nevšimli, nebolo tam napísané, toto sa ruší, toto sa zavádza. Bola tam uvedená len nová tarifa,“ hovorí šéf mestskej dopravnej komisie Jozef Uhler (SDKÚ). Zmena podľa neho bola výsledkom rokovaní ministerstva dopravy, župy a mesta.
Proti spoplatneniu začali protestovať Asociácia organizácií ťažko zdravotne postihnutých i Dopravný podnik.
„Vznikli problémy, sťažnosti, reakcie, preto žiadame prechodné obdobie na zistenie, či možno vyrokovať so železnicami a Slovak Lines, či pristúpia na našu cenovú politiku,“ vraví hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Do júna urobia všetci zainteresovaní analýzy, aký to bude mať finančný dopad na ich rozpočet.
Výnimka pre Bratislavu
Slavomíra Šubrtová zo Železničnej spoločnosti Slovensko však hovorí, že pre cestujúcich v Bratislavskom kraji nemôžu platiť iné pravidlá ako napríklad v Košickom. „Cenníky sú výsledkom konsenzu a spolupráce všetkých zúčastnených strán,“ vraví. Autobusová firma Slovak Lines zase odkazuje na župu, ktorá si u nich výkony objednáva.
„Je to v kompetencii mesta, ja som proti tomu, aby integrovaná doprava niekomu uberala zľavy. Má byť výhodnejšia pre všetkých, nie drahšia, to je absurdné,“ tvrdí župan a predseda SDKÚ Pavol Frešo. Andrassy mu oponuje, že ceny v Dopravnom podniku musí mesto zmeniť len na základe toho, že zjednocuje cenník vrámci kraja.
Prečítajte si aj: Zľavu berú aj seniorom nad 70.
Autor: kj