Dopravný podnik proti zmene protestuje, mesto a župa ju však schválili.
BRATISLAVA. Zjednotenie cestovného v Bratislavskom samosprávnom kraji zrejme o bezplatnú dopravu pripraví zdravotne postihnutých ľudí. Nesúhlasia s tým nielen ich zástupcovia, ale ani dopravný podnik. Ľudia na internete začali spisovať petíciu.
Plán, aby na cestu po kraji stačil jeden lístok, sa pripravuje už 12 rokov. Odštartovať má v marci spojením Bratislavy so Záhorím.
Keďže v regióne podniká viac dopravcov, museli sa dohodnúť na rovnakých podmienkach. Zrušili sa teda aj niektoré zľavy. Bezplatné cestovanie ponechali len sudcom Ústavného súdu (ktorý sídli v Košiciach), deťom do šiestich rokov a tým, ktorí sprevádzajú ťažko zdravotne postihnutých.
Dopravný podnik mesta Bratislavy však tvrdí, že so spoplatnením cestovania pre hendikepovaných nesúhlasil. Spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava (BID) podľa neho predložila návrh bez konečnej dohody s podnikom. „Napriek tomu, že na rokovaní boli zo strany odboru tarify DPB vznesené námietky,“ povedala jeho hovorkyňa Agáta Staneková.
Hovorca primátora Ľubomír Andrassy vraví, že išlo o požiadavku železníc a Slovak Lines, s ktorými ešte chcú rokovať. Nový cenový výmer totiž ešte neschválili.
Návrh zmien však už v decembri odobrili poslanci Bratislavy aj samosprávneho kraja. O zrušení výnimiek však vtedy nikto z nich nediskutoval. Upozornil na to až minulý týždeň Rádiožurnál Slovenského rozhlasu.
Diskusiu chce otvoriť Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov. Magistrátu poslala list. „Polovičná cena za lístok je do mesiaca okolo 13 eur,“ vraví prezidentka asociácie Katarína Dekánková. Pre nízke príjmy a dôchodky si podľa nej môžu rozmyslieť cestu do práce. „Nebudú môcť chodiť do divadla, kostola, budú si šetriť peniaze, aby mali aspoň na lístok k lekárovi,“ vraví.
Na internete sa tiež objavila petícia proti tomu, aby hendikepovaní ľudia museli platiť polovicu cestovného. V pondelok ju podpísalo 1841 ľudí.
Prečítajte si reportáž o vozíčkarke, ktorá sa na MHD nespolieha.