BRATISLAVA. S čiernymi scenármi sa mesto zatiaľ nezaoberá, hovorí primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) v súvislosti s najväčším dopravným projektom hlavného mesta.
Bratislava má dať dole konštrukciu Starého mosta, odplaviť ju do prístavu, nasunúť novú a na moste postaviť električkovú trať do Petržalky. Všetko by malo fungovať už do konca roku 2015. Dopravnú stavbu majú platiť eurofondy, ak to mesto nestihne, bude musieť peniaze vrátiť.
Okrem vysokej vody, ktorá môžu skomplikovať odplavovanie konštrukcie, však môžu projekt pribrzdiť aj ľudia, a to rámci verejného obstarávania na zhotoviteľa stavby, ktoré prebieha, alebo odvolania voči stavebnému povoleniu. Námietku nepodal jeden človek, ako tvrdil primátor.
Električka v Petržalke
Projekt
Starý most a električka
- dva piliere Starého mosta nahradí jeden nový;
- terajšiu konštrukciu mosta odplavia do prístavu;
- na novej konštrukcii bude električková trať, autá sa na most nevrátia.
VIZUALIZÁCIA
„Stavebné povolenia sú vydané, nepovedal som, že právoplatné,“ povedal Ftáčnik. „Jedno napadol pán Slávik, aktivista z Petržalky.“
Marcel Slávik hovorí, že odvolanie nepodal len jeden aktivista, ale vlastníci bytov na Rovniankovej 14. V budúcnosti má popri paneláku viesť električková trať. Slávik vraví, že zastupuje dom s viac než sto bytmi.
Odvolenia Petržalčanov rieši teraz Obvodný úrad v Bratislave. Rozhodnúť by mal podľa Ftáčnika do konca februára. „Poznám obsah námietok, takže časové zdržanie neočakávam.“
Ftáčnikov hovorca Ľubomír Andrassy dodáva, že námietka smeruje k projektu, ktorý bol zmenený a prepracovaný na základe požiadaviek mesta a iných dotknutých inštitúcií.
Električkovú trať aj nový Starý most má dnes večer mesto predstaviť verejnosti.
Víťaza určí cena
Ak chce mesto projekt stihnúť, musí s prestavbou mosta začať v júni tohto roku. Primátor sľubuje, že mesto urobí všetko preto, aby bola súťaž transparentná. „Kritéria tendra sú nastavené tak, že vylúčia špekulatívne firmy, ktoré na Slovensku máme a narúšajú proces obstarávaní.“
Pri tendri kladie mesto podľa Andrassyho dôraz na referencie a podobné stavby. Víťazom sa môže stať len tá firma, ktorá za posledné tri roky prehradila mostnou konštrukciou tečúcu rieku so šírkou aspoň tristo metrov. Na Slovensku za tri roky žiadny takýto most nevznikol. Prihlásení tak budú musieť odkazovať na stavby zo zahraničia.
„Nemôže takéto technicky náročne dielo realizovať spoločnosť, ktorá stavia rodinné domy či opravuje chodníky,“ vysvetlil Andrassy.
Dodáva, že podľa pravidiel súťaže víťaza tendra za asi 68 miliónov eur bez DPH nevyberie elektronická aukcia. „Ide o tak technický, odborne zložitý proces obstarávania, že nie je možné nastaviť pravidlá, súťažné položky pre elektronickú akciu tak, aby neboli diskriminačné, neférové.“
Tento postup vraj mestu odporučilo ministerstvo dopravy a aj konzultanti európskej komisie.
O víťazovi tendra, ktorý splní súťažné podmienky, rozhodne cena. Ak sa súťaž natiahne o pár mesiacov, mesto podľa Ftáčnika neuzavrie zmluvu.