BRATISLAVA. Na pôde Úradu Bratislavského kraja sa dnes konalo prvé stretnutie odbornej skupiny, ktoré má riešiť problematiku kvality ciest na území hlavného mesta. Zástupcovia BSK a Bratislavy si vymenili informácie o systéme údržby a financovaní komunikácií na území hlavného mesta a kraja. Župa si vyžiadala od partnerov z magistrátu informácie o stave cestných komunikácií na území hlavného mesta, spôsobe údržby, ktoré teraz študujeme. Najbližšie stretnutie bude v priebehu budúceho týždňa.
Predseda BSK Pavol Frešo zostavil v pondelok odbornú komisiu, ktorá má hľadať riešenia a posúdiť možnosti pomoci Bratislave v oblasti správy a údržby komunikácií hlavného mesta. Súčasná legislatíva totiž neumožňuje investovať samosprávam do cudzieho majetku, teda ani BSK nemôže investovať do opráv mestských ciest. Jedným z riešení by podľa Freša bolo, keby cesty na území Bratislavy prešli pod správu BSK.
Bratislava je výnimka
Hlavné mesto zabezpečuje údržbu na 449 kilometroch ciest I. a II. triedy a prejazdných úsekoch, jej mestské časti na cestách III. a IV. triedy. "To je odlišná situácia oproti všetkým ostatným krajským mestám, s výnimkou Košíc. V nich sa o cesty I. triedy stará štát, o cesty II. a III. triedy príslušný samosprávny kraj a iba o cesty IV. triedy sa starajú príslušné obce," uviedol ešte vlani v decembri bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Primátor predložil návrh, aby milión eur z rozpočtu kraja, konkrétne zo sumy 11,8 milióna, ktorú kraj vyčlenil na údržbu komunikácií, išlo práve na cesty v hlavnom meste. Krajskí poslanci však jeho návrh neschválili.
Bratislavskí poslanci na poslednom zasadnutí zastupiteľstva zaviazali primátora Milana Ftáčnika, aby začal rokovať s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Pavlom Frešom o účelovej dotácii na opravu ciest II. a III. triedy.
Návrhov riešení je viac
Mesto by opravu ciest chcelo financovať z časti výnosu dane z motorových vozidiel, ktoré vyberá Bratislavský kraj. Bratislavský samosprávny kraj vyberá daň z motorových vozidiel za celý kraj, teda aj za autá registrované v hlavnom meste. Kraj však udržiava len cesty v okolí Bratislavy.
Dlhodobejšie riešenia stavu ciest v hlavnom meste navrhli aj poslanci za SaS. Jedným z nich by mohla byť zmena zákona o daniach a poplatkoch, podľa ktorého by si výnos dane z motorových vozidiel delilo mesto a Bratislavský kraj. Ďalším riešením by podľa Juraja Miškova bolo, ak by Bratislava fungovala ako samosprávny kraj, ako napríklad Praha.
Župa podľa bratislavských poslancov za SaS berie 34 miliónov eur z dane z motorových vozidiel za všetky autá, aj tie v hlavnom meste, na cesty v Bratislave však nijako neprispieva.
Autor: baa