PETRŽALKA. Mestskú časť Petržalku zamestnávalo vlani 140 úloh, ktoré jej dali ľudia odvolávajúci sa na zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Ľudia si od samosprávy žiadali aj informácie k ich bakalárskym či diplomovým prácam, informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Grebeňová-Laczová.
„Zákon o slobodnom prístupe k informáciám by mal prispievať k dobrému a zodpovednému fungovaniu verejnej správy a posilňovaniu vzájomnej interakcie medzi jednotlivými inštitúciami a občanmi a nie nezmyselne blokovať zamestnancov v ich práci,“ myslí si prednosta petržalského miestneho úradu Miroslav Štefánik.
Petržalka: dvestojedenástku zneužívajú
Stúpa počet žiadostí, ktoré sa pri slobodnom prístupe k informáciám vymykajú pôvodnému úmyslu zákonodarcov, uviedla petržalská hovorkyňa. Ako príklad hovorkyňa uvádza otázky pre diplomovú prácu o spôsobe využívania obnoviteľných zdrojov energie.
Advokátske kancelárie napríklad chcú informácie o priebehu kolaudačného konania alebo územné rozhodnutia. Niektorí sa pýtajú aj na počet bezdotykových a portálových autoumývarní či voľné miesta na prevádzkovanie súkromných škôl.
"Obchodné spoločnosti chcú napríklad od miestneho úradu cenové ponuky alebo spôsob obstarávania s konečnou cenou napríklad na nákup kancelárskych potrieb alebo tonerov. Takéto informácie môžu použiť v konkurenčnom boji na podnikateľskom trhu," dodala hovorkyňa.
Petržalka podľa Grebeňovej-Laczovej nad rámec zákona zverejňuje na internete množstvo informácií. Naďalej sa však samospráva stretáva so žiadosťami, ktoré nesúvisia so správou vecí verejných. Pracovníci petržalského miestneho úradu dostávajú otázky, na ktoré žiadateľ nájde odpovede na internete či priamo na internetovej stránke mestskej časti, ako aj o informácie, ktoré sa záujemca dozvie pri preštudovaní všeobecne záväzných nariadení, zákonov NR SR či v sadzobníkoch, uvádza hovorkyňa.
„Naše skúsenosti napríklad ukazujú, že niektorí ľudia si zjednodušujú vlastné pracovné úlohy a v zmysle dvestojedenástky ich vypracovanie chcú od nás do ôsmich dní. Nad zneužívaním zákona sa zrejme nik nezamýšľal," uviedla Denisa Paulenová, vedúca organizačného oddelenia Miestneho úradu v Petržalke.
Pýtajú sa aj poslanci
Mestská časť napríklad dostala i požiadavku o zaslanie zoznamu všetkých stavebných konaní v Petržalke aj s informáciami, v akom štádiu sa nachádzajú. V tomto prípade ide o stovky spisov jednotlivých zamestnancov celého odborného oddelenia, hovorí Grebeňová-Laczová. Niektorí si napríklad pýtajú zverejnenie úplného znenia niektorých projektov, čo je podľa hovorkyne v rozpore s duševným vlastníctvom autora.
"Sú aj žiadosti niektorých poslancov, ktorí majú oveľa väčšie možnosti prístupu k akýmkoľvek informáciám ako iný človek, takže otázka do pléna ostáva, či ich žiadosti smerom k miestnemu úradu v zmysle zákona č. 211 nesvedčia v istých prípadoch napríklad aj o tom, že celkom nevedia, ako svoj mandát vykonávať," uzavrela Grebeňová-Laczová.