Vedenie Bratislavy zistilo, že zákaz alkoholu platí aj pre reštaurácie a vinárne sto metrov od kostolov či škôl. Ide to riešiť.
BRATISLAVA. Nielen Vianočné trhy, ale aj kaviarne a reštaurácie v okolí kostolov a škôl by mohol obmedziť zákaz alkoholu po tom, čo Bratislava zruší výnimky. Musí to urobiť na základe protestu prokurátora.
„Bez výnimiek ohrozujete konanie akýchkoľvek podujatí na území hlavného mesta, počnúc tými najtradičnejšími, ako sú vianočné trhy, ktoré lákajú tisícky návštevníkov do mesta. Pretože by sa tam nemohli predávať ani varené víno, grog či medovina,“ vraví hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Prečítajte si aj reportáž: Policajti trestajú nočné pitie, predaj prehliadajú
Ani v krčme
Pitie na verejnosti je totiž zakázané takmer celý deň okrem dvoch hodín v noci od druhej do štvrtej do sto metrov od škôl, cintorínov, kostolov, sídla prezidenta, parlamentu aj vlády. Výnimky sú pre podujatia mesta, udeľuje ich aj primátor.
Kostol je napríklad aj na Františkánskom námestí, kde bývajú vianočné stánky.
„Internetová komunikácia otvorila aj otázku, či vôbec je povolené konzumovať omšové víno v kostoloch, keď je to zakázané sto metrov od kostolov,“ hovorí Andrassy a podotýka, že dodržiavanie zákona môže byť nevykonateľné.
Zákaz sa totiž týka nielen stánkov a bufetov, ako si obmedzenie pôvodne vykladalo vedenie mesta.
Nechalo si urobiť výklad od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, podľa ktorého sa pravidlá vzťahujú aj na reštaurácie, vinárne a kaviarne.
„Skomplikuje to život stovkám reštaurácií, kaviarní a vinární v centre mesta v blízkosti cirkevných, obradných inštitúcií,“ myslí si Andrassy.
Poslanci vo štvrtok odhlasovali, že výnimky primátora aj na podujatia mesta treba zrušiť. Magistrát má podľa Andrassyho do 90 dní pripraviť nové znenie pravidiel.
„Rozoberáme právny stav a chceme konzultovať aj s prokurátorom a pýtať sa ho, ako to môžeme riešiť.“
Nové pravidlá pre alkohol na verejnosti platia len od novembra. Najprv ich menili po tom, čo prokurátorka vlani napadla fakt, že zákaz pitia alkoholu na verejnosti platil po celý deň.
Mesto preto určilo konkrétne hodiny, kedy sa na ktorých miestach nemôže popíjať. Potom napadla fakt, že si mesto určilo výnimky.
Napadne ich znova?
Priestupky
Ako ich rieši polícia
popíjanie na verejnosti
je druhým najčastejším priestupkom v Bratislave;v decembri mestská polícia riešila 141 prípadov, dali
jednu pokutu 10 eur;zistili aj šesť priestupkov
u predajcov, pokutu
nikomu z nich nedali.
Prokuratúra konala na základe podnetov bývalého mestského policajta z Dolného Kubína Pavla Pachníka, ktorý napadol pravidlá na alkohol aj v iných mestách.
Spokojný nie je ani po druhej úprave a primátorovi Milanovi Ftáčnikovi poslal ďalšiu výzvu.
„Nie je možné zakazovať na verejných priestranstvách požívať alkoholické nápoje generálnym zákazom pre všetky osoby nad 18 rokov,“ myslí si Pachník. Vyplýva to podľa neho z rozhodnutia Ústavného súdu.
"Rád by som pripomenul, že dotyčný pán nás už pred prijímaním tohto nariadenia upozornil, že sa prijíma v rozpore so zákonom. Upozornil, že to napadne a prokurátor mu dá za pravdu, to sa stalo," povedal vo štvrtok mestský poslanec Ján Hrčka (nezávislý). "Neviem, či sme poučiteľní. Je to zbytočné, aby sme sa vracali stále k tomu istému návrhu," dodal.