BRATISLAVA. Mala už stáť a chrániť, no ešte ju ani nezačali robiť. Bariéra mala koncom minulého roku oddeliť Katedrálu svätého Martina od rušnej Staromestskej ulice. Túto zimu ju však ešte bude špiniť sneh a posypová soľ z cesty.
Postaviť stenu pred zimou, aby ochránila zrekonštruovanú bielu fasádu katedrály – taký bol zámer vytvorenia bariéry.
Sven Šovčík, predseda najsilnejšieho poslaneckého klubu SDKÚ a Most-Híd a iniciátor osadenia steny, hovorí, že projekt nie je zastavený, ale pribrzdili ho technické riešenia ako sklon cesty. „Stále sa ale pracuje na projektovej dokumentácii.“
Na ochranu chceli zatiaľ ku katedrále postaviť provizórnu bariéru z plastu, nakoniec nebude ani tá. Dôvodom sú podľa Šovčíka peniaze, ktoré by mesto minulo na dočasné riešenie.
Pred vodou aj hlukom
V mokrom počasí vraj voda z cesty vystrekne až do výšky dvanástich metrov.
Bariéra alebo akýsi zvukolam, keďže stena má pamiatku v bratislavskom Starom Meste haliť aj pred ruchom ulice, navrhovali architekti ešte v roku 2008. Išlo o iniciatívu v rámci takzvaných Mestských zásahov, čiže projektov pre verejné priestory. Zámer po piatich rokoch schválili vlani v novembri bratislavskí poslanci.
Výroba diaľničného skleneného zvukolamu, ktorý navrhol architekt Tomáš Tokarčík spolu s teoretičkou architektúry Ľubicou Hustou, má stáť asi 80-tisíc eur.
Peniaze na ochranu katedrály vyčlenili poslanci vo vlaňajšom rozpočte. Vzali ich z projektu plánovaných verejných toaliet, ktoré mali vzniknúť na parkovisku pod hradom Devín.
Partner na toalety
Na verejné záchody dalo mesto podľa Šovčíka vypracovať projektovú dokumentáciu. Z nej sa zistilo, že nadstavané toalety, v ktorých má fungovať aj akési informačné centrum, by stáli 135-tisíc eur.
„Bude bariéra aj verejné toalety,“ hovorí dnes Šovčík. Tento rok na ne mestskí poslanci vyčlenili 50-tisíc eur. Peniaze by mali ísť na spodnú časť toaliet, na vrchnú chce mesto nájsť súkromného partnera.
Starostka Devína Ľubica Kolková (pravicová koalícia) hovorí, že toalety pod národnou kultúrnou pamiatkou, kam ročne smerujú mnohí zahraniční turisti, nefungujú od roku 2007. Pre zlý stav ich vtedy musela zavrieť mestská časť. „Dokonca v nich aj prespávali bezdomovci,“ vraví Kolková. Dnes podľa nej musia turisti chodiť na WC do tunajších bufetov, hotela či reštaurácie alebo do kríčkov.
Terajší projekt toaliet rieši mestská príspevková organizácia GIB, čiže Generálny investor Bratislavy. Kedy sa začne s opravami, je zatiaľ nejasné.
Prečítaj si viac o projekte Mestské zásahy - tu
Zelenou farbou - plánovaný sklenený zvukolam.
VIZUALIZÁCIA
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA