Ľudia s duševnými chorobami tvoria pod vedením psychológov a výtvarníkov.
BRATISLAVA. Diela, ktorých autormi sú ľudia so skúsenosťou s duševnými poruchami, vystavujú v priestoroch Domu Quo Vadis na Hurbanovom námestí v Bratislave. I keď nemajú výtvarné vzdelanie, umelecká tvorba sa pre nich stala formou vyjadrenia a niekedy aj novou náplňou života. O výstave, ktorá potrvá do 1. marca, informovala Oľga Valentová z Ligy za duševné zdravie.
Ľudia s duševnými chorobami tvoria pod vedením psychológov a výtvarníkov. Výstava zo zbierky Ligy za duševné zdravie je vyústením dlhoročnej spolupráce Ligy s autormi. "Umelecké stvárnenie vnútorného sveta týchto ľudí so sebou často prináša veľa zaujímavých výtvarných prác, ktoré však väčšinou ostávajú skryté za múrmi psychiatrických zariadení či stacionárov, len s ojedinelou možnosťou prezentovať ich verejnosti," vysvetľuje Valentová.
Objavovanie talentovaných pacientov v takýchto zaradeniach bolo hlavným cieľom projektu Galéria Nezábudka, ktorý Liga za duševné zdravie iniciovala v roku 2004. Styčnými bodmi tvorby mnohých rozmanitých ľudí je osobitosť, autenticita a formálna i obsahová originalita, tvrdí Valentová. Tieto charakteristiky sú typické pre umenie, ktoré sa vo svete označuje ako art brut.