BRATISLAVA. Účelovú dotáciu na opravu výtlkov na cestách má ísť od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) pýtať primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD).
Dnes ho tým poverili mestskí poslanci. Župa totiž podľa bratislavských poslancov za SaS berie 34 miliónov eur z dane z motorových vozidiel za všetky autá, aj tie v hlavnom meste, na cesty v Bratislave však nijako neprispieva.
Bratislava sa stará sama, no bez daní
Na Slovensku spravuje cesty 1. triedy štát, 2. a 3. triedy samosprávne kraje. V Bratislave ale funguje istá anomália. O cesty prvej až štvrtej triedy sa totiž stará hlavné mesto.
Klub SaS preto prišiel s iniciatívou, aby BSK dalo mestu účelovú dotáciu na opravu výtlkov. Podľa Mariána Greksu (SaS) kraj obhospodaruje málo ciest na to, aké veľké peniaze dostáva.
"Väčšina našich ciest je po dobe životnosti a na to, aby sme ich všetky opravili, by sme potrebovali niekoľko sto miliónov eur na opravu. V rozpočte máme zhruba 640.000 eur," podotkla predsedníčka klubu SaS Katarína Augustinič.
Asi 2500 rokov by trvalo, aby mesto zrekonštruovalo všetky cesty, ak pôjde takým tempom, akým ide dnes, odhadol Martin Borguľa (Smer-SD).
Dane z áut idú aj na školy
Tento problém sa však podľa mestského poslanca a vicežupana Iva Nesrovnala (SDKÚ-DS) nemôže riešiť tak, že niekomu inému mesto zoberie. Daň z motorových vozidiel sa podľa neho berie ako jeden zdroj príjmov samosprávy, ktorá ju následne používa na rôzne účely, divadlá či stredné školy.
"Vytvorili ste tu názor, že BSK nevie, čo s peniazmi, a to nie je celkom korektné," pripomenula 1. námestníčka primátora Viera Kimerlingová (KDH). "Musia to odhlasovať krajskí poslanci zmenou rozpočtu," dodala.
Liberáli však navrhujú aj systémové zmeny. Chcú rozdelenie výnosu z dane z motorových vozidiel zakotviť aj do zákona o miestnych daniach a poplatkoch a rovnako chcú z Bratislavy vytvoriť samosprávny kraj.
Mesto si podľa Ftáčnikovho hovorcu Ľubomíra Andrassyho uvedomuje, že bratislavské cesty si vyžadujú komplexnú opravu. Asi 30 rokov sa do nich podľa jeho slov neinvestovalo. Mesto preto pripravuje model, do ktorého zapojí súkromného partnera.
"Ten by zrekonštruoval dlhý úsek cesty, ktorý by prechádzal hlavným mestom. Následne by sa formou koncesie o tento úsek staral a mesto by mu ročne za to platilo," priblížil Andrassy.