SME
Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Minúta po minúte: Aliancia Stará tržnica oživí tržnicu

Vyhral občiansky projekt Aliancie Stará tržnica.

Tržnicu mesto otvára len príležitostne počas akcií. Zavrel ju ešte v roku 2008 Andrej Ďurkovský.Tržnicu mesto otvára len príležitostne počas akcií. Zavrel ju ešte v roku 2008 Andrej Ďurkovský. (Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

17:22 Poslanci odhlasovali zámer Aliancie Stará tržnica.

17:22 Návrh poslanca Havrillu o súťaži neprešiel.

17:20 „Nejde o bežný nájom, ale budeme s Alianciou partneri,“ hovorí primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru). Žiada poslancov o podporu Aliancie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

17:15 Matúš Vallo, architekt a člen z Aliancie poďakoval poslancom vopred za všetky hlasy.

17:10 Peter Petrovič zo spoločnosti Guarant International obhajuje projekt Ars Atrium tým, že sa o tržnicu zaujímajú už od roku 2011. „Ponúkame 80-tisíc euro, ktoré sa môžu v tržnici okamžite preinvestovať.“

SkryťVypnúť reklamu

17:03 „Mestské zastupiteľstvo schvaľuje vyhlásenie verejnej súťaže na prenájom Starej tržnice,“ Jozef Havrilla (Smer) predkladá návrh.

16:56 Šéfka klubu SaS Katarína Augustinič dáva návrh na ukončenie poslaneckej diskusie. Návrh prešiel o jeden hlas. Diskutovať ešte majú zástupcovia Aliancie a šéf BKIS.

16:45 „Prišli sme sa sem vykecať, alebo zvládnuť materiály?“ pýta sa Jarmila Tvrdá (KDH). Pripomína, že poslanci sú po viac než ôsmich hodinách na piatom rokovacom bode.

16:20 Rokovanie o tržnici je prerušené. Priestor majú občania na svoje vyjadrenia k rôznym témam.

16:15 „Sme pri piatom bode a blíži sa piata hodina,“ upozornil Peter Hanulík (Smer).

16:03 „Stretol som pána Hlinu a hovoril, že ak budeme poplatní a nebudeme chcieť súťaž na tržnicu, zakáže nám vstup do reštaurácie, takže pozor,“ upozornil Marián Greksa (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

15:59 „O čom budeme súťažiť? Ochrana duševného vlastníctva je tak na Slovensku asi v plienkach. Neexistuje tu copyright?“ Oliver Kríž (nezávislý) komentuje zámer vypísať teraz súťaž na tržnicu, keď je projekt Aliancie už niekoľko mesiacov verejne známy.

15:53 „Nemá sa predviesť dielo a povedať imitátorom urobte to lepšie,“ komentuje terajšie vypísanie súťaže Peter Osuský (OKS).

15:51 Zdá sa mi nevhodné, že zverejníme dobrý nápad a ostatným dáme možnosť, aby ho vykradli, skomercialinazovali a potom hovoriť o súťaži, hovorí ľavicový poslanec Martin Borguľa (Smer). Ani klub Smeru tak nie je v otázke vypísania súťaže jednotný.

15:49 Ján Hrčka (bez politickej príslušnosti) hovorí, že poslanci majú schvaľovať zmluvy a nie zámer. Zmluva s Alianciou Stará tržnica totiž nie je v rokovacom materiáli.

SkryťVypnúť reklamu

Možno sa bude hlasovať aj o projekte Ars Atrium

15:47 „V materiáli by mali byť dve možnosti, aby sme si vybrali,“ hovorí Slavomír Drozd, predseda klubu Smer. Hlasovať by sa tak mohlo aj o projekte Ars Atrium firmy Guarant International.

15:41 „Neviem, ako v iných hlavách, ale v mojej hlave súťaž prebehla. Ars Atrium obsadilo čestné a nie hanebné druhé miesto,“ Peter Osuský (OKS).

15:35 „Kongresová turistika a projekt Ars Atrium hovorí, že sa bude financovať sám, bez pomoci sponzorov. Projekt prinesie aj návštevníkov kongresov do mesta,“ vraví Milan Šindler (KDH). Prvý projekt je podľa neho prospešný len pre ľudí. Poslanec hovorí, že z racionálneho hľadiska dáva do pozornosti projekt Guarant International, firmy ktorá organizuje firemné akcie a lekárske kongresy.

15:25 „Aj naša platforma podporuje projekt. Súťaž by bola voči ľuďom z Aliancie nefér. Zapracovali sme do projektu aj kontrolne mechanizmy,“ obhajuje projekt Aliancie aj Peter Pilínsky (SZ).

15:23 „Súťaž považujem len za zámienku. Nebudeme robiť súťaž o tom, kto zrealizuje projekt, s ktorým prišla Aliancia Stará tržnica,“ hovorí Sven Šovčík, šéf najsilnejšieho poslaneckého klubu SDKÚ a Most-Híd. „Je to správny projekt pre naše mesto a preto ho podporujeme.“

15:10 Začalo sa rokovanie o projekte Aliancie Stará tržnica.

15:09 Poslanci schválili, že v nebytových priestoroch v Starej tržnici bude dobrovoľnícke centrum. Dobrovoľníci dostanú v tržnici len kanceláriu s rozlohou asi 12 metrov štvorcových.

14:51 Primátor zvoláva poslancov z obeda, prestávka skončila gongom o 14.45. Počíta s rokovaním do večera, objednal vraj pre zastupiteľstvo bagety. Ak sa dnes témy nestihnú, budú v rokovaní pokračovať budúci týždeň. Po šiestich hodinách rokovania nasleduje len 4 bod rokovania.

14:25 Poslanci obedujú, o 14.45 má pokračovať rokovanie a na tému príde už Stará tržnica.

14:11 Poslanci hodinu diskutovali o tendroch Dopravného podniku na trolejbusy a električky. Viacerých zaujímalo, prečo je dôležité, aby mali trolejbusy päť dverí. Generálny riaditeľ Dopravného podniku Ľubomír Belfi im povedal, že sa tak zrýchli doprava o 4 percentá a je to tiež aktuálny trend. Zároveň priznal, že neočakával veľa uchádzačov v tendri.

12:15 Vystúpil poslanec Národnej rady a podnikateľ Alojz Hlina k téme Starej tržnice. Pripomína, že mestská tržnica má patriť ľuďom. „Chcem vás upozorniť a mali by ste o tento majetok súťažiť. Nečudujem sa kolegom z SDKÚ, lebo to majú v genofonde, čudujem sa kolegom z SaS. Čudujem sa aj ľuďom z Aliancie, prečo nechcú súťažiť.“ Poslancom pripomenul, že na nich záleží, ako to dopadne. Vraví, že v roku 2011 predložila jedna spoločnosť návrh na využitie Starej tržnice.

12:00 Novým členom mestskej rady je Oliver Kríž (nezávislý). Rozhodli o tom poslanci v tajnom hlasovaní.

11:13 Poslanci stále rokujú len o prvom bode rokovania. Dlhá rozprava bola okolo pozemkov na Tehelnom poli.

9:55 "Nefunguje priamy prenos zo zastupiteľstva," upozorňuje Marián Greksa (SaS).

9:46 Priamy prenos zo zasadnutia zastupiteľstva padá. Systém je asi preťažený, rokovanie o tržnici chceli pozerať stovky ľudí.

Nakoniec o tržnici budú hovoriť

9:29 Poslanci odhlasovali, že o Starej tržnici nakoniec budú rokovať.

9:26 Kultúrna komisia rokovala aj o návrhu Ars Atrium, hovorí šéf kultúrnej komisie Vladimír Kubovič (SZ).

9:21 "Boli to požiadavky politických klubov," hovorí primátor. Igor Bendik (SaS) hovorí, že je zvláštne, že sa nemá rokovať ani o tržnici a ani o mestských podnikoch.

9:18 Šéfka klubu KDH Jarmila Tvrdá oponuje primátorovi, že nechceli, aby sa o Starej tržnici dnes nerokovalo. Posunutie rokovania o tržnici na neskorší termín chce klub SaS. Dôvodom je nový projekt Ars Atrium, ktorý si chcú preštudovať a zaoberať sa ním.

9:00 Primátor stiahol aj rokovanie o Starej tržnici. O projekte majú rokovať 27. februára. Dôvodom je nový projekt na tržnicu takzvané Ars Atrium od firmy Guarant International,ktorá organizuje firemné akcie a lekárske kongresy. Posunutie rokovania chceli na včerajšom poslaneckom grémiu poslanci, hovorí primátor. Predseda najsilnejšieho klubu (SDKÚ a Most-Híd) Sven Šovčík však chce, aby sa o projekte Aliancie Stará tržnica rokovalo dnes. Poslanci majú hlasovať. Prečítaj si viac o tržnici - Do Starej tržnice vstúpila politika

8:58 Primátor stiahol z rokovania výmenu riaditeľov v mestských organizáciách. Hovorí, že neprišlo k dohode medzi poslancami. "Táto téma bude v tomto volebnom období pravdepodobne uzatvorená."

Začiatok s meškaním

8:52 Primátor otvára rokovanie. Ftáčnik hovorí, že je chorý a PN, vo vedení zasadnutia sa majú preto striedať s novým námestníkom Jánom Budajom (Zmena zdola a DÚ).

8:42 Zasadnutie sa stále nezačalo. V sále už je aj primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru).

8:30 Čas, kedy má začať rokovanie mestského zastupiteľstva. Do sály smerujú poslanci, rokovanie sa však nezačína.

8:25 Prebehol brífing klubu SaS o zlom stave bratislavských ciest. Šéfka klubu Katarína Augustinič hovorí, že o výmene riaditeľov v mestských podnikoch dnes rokovať nebudú. Včera sa vraj na tom zhodli poslanci na poslaneckom grémiu. V BKIS a STaRZe by tak mali ostať terajší šéfovia. Prečítaj si viac o plánovanej výmene tu - Víťazov konkurzov možno vymenia po roku a pol

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 176
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 430
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 077
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 402
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 973
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 642
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 591
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 228
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
 2. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
 3. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
 4. Metropolitný inštitút Bratislavy: Umenie vo verejnom priestore by nemali nahrádzať vyprázdnené atrakcie
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 6. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 7. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 8. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 279
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 178
 3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 28 614
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 557
 5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 25 110
 6. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 24 848
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 785
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 749
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťZatvoriť reklamu