BRATISLAVA. Nové pravidlá pre alkohol na verejnosti síce platia len od novembra, mesto ich však opäť musí upraviť. Na ich nesúlad so zákonom sa totiž opäť sťažovala prokuratúra.
Prokurátorka vlani napadla fakt, že zákaz pitia alkoholu na verejnosti platil po celý deň. Mesto preto určilo konkrétne hodiny, kedy sa na ktorých miestach nemôže popíjať. Teraz jej však prekáža, že si mesto určilo výnimky.
Prokurátorka: primátor by nemal rozhodovať o výnimkách
Zákaz alkoholu
Kedy platí
v noci od 22.00 do 6.00 hod: na staniciach, zastávkach a nástupištiach, a 100 m od nich
cez deň – od 4.00 do 2.00 hod v podnikoch, ktoré sú do 100 m od: škôl, cintorínov, kostolov, sídla prezidenta, parlamentu aj vlády
výnimky sú: pre podujatia mesta, štátne a cirkevné oslavy
Zákaz popíjania sa totiž netýka podujatí, ktoré organizuje mesto a osláv štátnych a náboženských sviatkov. Ďalšie výnimky môže udeľovať primátor.
Prokurátorka si myslí, že primátor nemôže rozhodovať, kto dostane výnimku na popíjanie alkoholu na verejnosti. Tvrdí, že takúto kompetenciu mestu ani primátorovi nedáva ani zákon o obecnom zriadení, ani zákon o ochrane pred alkoholom.
Radnica jej dala za pravdu a preto poslancom navrhla, aby výnimky zrušili.
Zákaz sa tak môže týkať aj podujatí mesta ako sú Vianočné trhy či oslavy Silvestra. Pitie je totiž zakázané od 4.00 do 2.00 hod do 100 m škôl, cintorínov, kostolov, sídla prezidenta, parlamentu aj vlády. Kostol sa nachádza napríklad na Františkánskom námestí, kde bývajú vianočné stánky.
Prokuratúra konala na základe podnetov bývalého mestského policajta z Dolného Kubína Pavla Pachníka. Ten však ani po druhej úprave nariadenia nie je spokojný a primátorovi Milanovi Ftáčnikovi poslal ďalšiu výzvu. „Nie je možné zakazovať na verejných priestranstvách požívať alkoholické nápoje generálnym zákazom pre všetky osoby nad 18 rokov,“ myslí si Pachník. Podľa neho to vyplýva z rozhodnutia Ústavného súdu.
Popíjanie alkoholu na verejnosti je niekedy ťažké zamaskovať.
FOTO SME ARCHÍV - PAVOL FUNTÁL
Prevádzkarov pokutujú menej
Popíjanie na verejnosti je druhým najčastejším priestupkom, ktorý rieši Mestská polícia. V decembri to bolo 141 prípadov. Podľa štatistiky Mestskej polície však pokutovali len jedného a to sumou 10 eur.
Polícia však pokutuje hlavne popíjajúcich. Podľa štatistiky zistila len šesť priestupkov u tých, ktorí alkohol nemali predávať. Pokutu za predaj, ktorá môže byť až 6638 eur, nedali.
Alkohol tak na bratislavskej autobusovej i hlavnej stanici predávajú naďalej aj v noci, kedy je to zakázané.