BRATISLAVA. Z Bratislavy by sa mal stať samosprávny kraj, čo by pomohlo vyriešiť situáciu s financovaním a opravami ciest. Myslí si to opozičný poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov (SaS), ktorý aj takéto riešenie s opravami výtlkov po zime predostrel na dnešnej tlačovej konferencii.
"Také katastrofálne cesty v Bratislave, ako sú teraz, ešte asi neboli. Pripomínajú skôr tankodrom," opísal situáciu Miškov. Stav ciest podľa neho nezodpovedá štatútu hlavného mesta. To dnes spravuje štyri milióny metrov štvorcových ciest. "Väčšina z nich je ale po dobe životnosti a na to, aby sme ich všetky opravili, by sme potrebovali niekoľko sto miliónov eur na opravu. V rozpočte máme zhruba 640.000 eur," priblížila bratislavská mestská poslankyňa Katarína Augustinič (SaS).
Táto suma dnes podľa nej nestačí ani na opravu výtlkov, nehovoriac už o komplexnejších riešeniach.
Ubrať župe
Strana preto navrhla tri riešenia, pričom prvé plánuje realizovať hneď. Chce, aby sa Bratislavský samosprávny kraj (BSK) delil o daň z motorových vozidiel s hlavným mestom. Liberáli hovoria o 20 percentách, ktoré by Bratislave z tejto dane išli.
"Župa vyberá daň za celý kraj, aj za autá, ktoré sú registrované v hlavnom meste, ale udržiava len cesty okolo hlavného mesta. Bratislavské sú pre kraj od macochy," poznamenal Miškov s tým, že výnos z tejto dane sa šplhá na sumu asi 34 miliónov eur.
Z týchto peňazí podľa neho kraj používa 15 miliónov na opravu ciest, ktoré má v správe a zvyšok na iné účely. Na štvrtkovom (7.2.) mestskom zastupiteľstve preto chce strana zaviazať primátora Milana Ftáčnika (nezávislý s podporou Smeru-SD), aby začal o tejto téme rokovať s predsedom BSK Pavlom Frešom (SDKÚ).
Liberáli navrhujú rozdelenie výnosu z dane z motorových vozidiel zakotviť aj do zákona o miestnych daniach a poplatkoch. "Môžeme si zobrať parametre ako je hustota miestnych komunikácii či intenzita dopravy," priblížil Miškov úvahu, podľa čoho by bol výnos z dane rozdelený.
Vzor Praha
Meniť chce strana aj zákon o Bratislave, a to tak, aby získala právne postavenie samosprávneho kraja.
"Napríklad Praha má právne postavenie hlavného mesta, samosprávneho kraja aj obce. Podobne by sme to stanovili v zákone o Bratislave. Toto riešenie je do istej miery radikálnejšie, ale ak sa nám nepodarí vyriešiť problém ciest v Bratislave, sme pripravení ísť aj do takéhoto tvrdšieho riešenia," dodal Miškov.