BRATISLAVA. Z čistiarní odpadových vôd v bratislavských mestských častiach Petržalka a Vrakuňa by mala prúdiť čistejšia voda, je to cieľom projektu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) pod názvom Odkanalizovanie podunajskej časti Bratislavského regiónu.
Na projekt v celkovej hodnote 50,4 milióna eur prispeje Európska únia z Kohézneho fondu 25,7 milióna eur, zo štátneho rozpočtu pribudne viac ako štyri a pol milióna eur. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, projekt je súčasťou Operačného programu Životné prostredie (OP ŽP) a ide už o šiesty veľký vodárenský projekt, ktorý v SR podporila EÚ.
Voda v novej kvalite má podľa Stana spĺňať všetky ustanovenia európskej smernice o čistení komunálnych odpadových vôd, najmä v ukazovateľoch dusík a fosfor. V uplynulých dňoch projekt posúdila a schválila Európska komisia. "Súčasne sa ním zníži znečistenie povrchových a podzemných vôd a zlepší sa kvalita života v danej oblasti," dodal Stano.
Úprava vo Vrakuni
V ústrednej čistiarni odpadových vôd (ÚČOV) Vrakuňa v rámci projektu prebudujú jestvujúci systém na systém RADN (regenerácia, anaeróbia, denitrifikácia, nitrifikácia).
Na zabezpečenie biologického odstraňovania dusíka a fosforu treba zväčšiť objemy aktivačných nádrží, kompletne vymeniť technologické zariadenia v aktivačných nádržiach, prebudovať jestvujúci 24 linkový systém na dve linky, vymeniť technologické zariadenia v dúcharni, zmeniť systém prečerpávania vratného a prebytočného kalu a zmodernizovať technologické zariadenie v dosadzovacích nádržiach.
Po realizácii projektu budú teda v ÚČOV Vrakuňa v prevádzke len dve linky biologického čistenia, tie však zabezpečia, že kvalita vypúšťanej vyčistenej vody bude spĺňať všetky legislatívne požiadavky SR a EÚ.
Zmena v čistiarni v Petržalke
V čistiarni odpadových vôd (ČOV) Petržalka prebudujú súčasné štvorlinkové biologické čistenie s klasickou aktiváciou na dvojlinkový systém RADN. Zmodernizujú aj mechanické čistenie a časť kalového hospodárstva. Zlepšia sa tak podmienky na biologické čistenie odpadovej vody so zameraním na odstraňovanie dusíka a fosforu.
Projekt pomôže dosiahnuť súlad s európskou smernicou o čistení komunálnych odpadových vôd vyriešením jednej aglomerácie a zároveň bude zabezpečené napojenie na dve zrekonštruované ČOV od približne 618 245 ekvivalentných obyvateľov.
Slovensko získava z eurofondov na zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd desiatky miliónov eur.
Brusel už v uplynulých mesiacoch odsúhlasil vodárenský projekt na Orave za vyše 87 miliónov eur, ďalší na hornej Nitre za 102 miliónov eur, projekt trenčianskych vodárov za viac ako 83 miliónov eur, projekt Považskej vodárenskej spoločnosti za 66 miliónov eur, ako aj projekt skupinovej kanalizácie Ružomberok a ČOV Liptovské Sliače.
Ten predložila Vodárenská spoločnosť Ružomberok v celkovej hodnote 26,7 milióna eur. Projekty pomáhajú napĺňať záväzok SR voči Európskej únii a zabezpečiť kanalizáciu pre obce a mestá nad 2000 obyvateľov do roku 2015.