Do bratislavských centier voľného času bolo v školskom roku 2012/2013 prihlásených 3 853 detí vo veku od päť do 15 rokov, z toho 50 detí je aj z okolitých rakúskych a maďarských obcí.
BRATISLAVA. Centrá voľného času (CVČ) v Bratislave ani po zmene ich financovania s finančnými problémami nezápasia.
Ako informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy, bratislavská samospráva zaznamenala zvýšený záujem rodičov o umiestnenie dieťaťa do voľnočasového centra. V tomto školskom roku je v bratislavských centrách voľného času o 805 školopovinných detí viac ako v roku 2011.
Mestské voľnočasové centrá navštevuje aj 50 detí, ktorých rodičia majú trvalý pobyt v neďalekých rakúskych či maďarských obciach. Celkovo bolo do voľnočasových centier v hlavnom meste v školskom roku 2012/2013 prihlásených 3 853 detí vo veku od päť do 15 rokov.
Najväčší záujem je v Rači
V hlavnom meste okrem verejných pôsobia v tomto školskom roku aj dve súkromné neštátne centrá voľného času. Ako uviedol Andrassy, samospráva im poskytuje dotáciu vo výške 88 percent zo sumy schválenej na prevádzku zariadenia.
"Zatiaľ žiadna obec nepožiadala hlavné mesto o poskytnutie príspevku pre dieťa, ktoré navštevuje centrum mimo miesta jeho trvalého pobytu a ani bratislavský magistrát zatiaľ nepožaduje túto úhradu od inej samosprávy," dodal.
Najväčší záujem je o programy v mestskom Centre voľného času na Hliníckej ulici v bratislavskej Rači, ktoré navštevuje približne 1 100 detí. Záujem o krúžky je aj vo voľnočasových centrách v Starom Meste a Petržalke, kde je prihlásených viac ako 900 detí.
Voľnočasové centrá ponúkajú počas školského roka aktivity v 317 záujmových krúžkoch, pre deti sú pripravené aj aktivity počas letných prázdnin. Ako informoval Andrassy, počas letných prázdnin ponúkli bratislavské voľnočasové centrá 42 táborov pre tisícku detí. Mladých najviac láka výroba šperkov, krúžky zamerané na drôtikovú či keramickú techniku i pohybovo-tanečné kluby.
Zmena financovania
Bratislavská samospráva v centrách voľného času zamestnáva 29 pedagogických pracovníkov a viac ako 62 odborných zamestnancov, ktorí vedú krúžky na základe dohody o vykonaní práce. V rozpočte mesta na rok 2013 je na fungovanie centier vyčlenených 1,051 milióna eur, čo je o 80-tisíc eur viac ako v minulom roku.
Ako informoval Andrassy, výdaje mesta na mzdy pre pedagogických zamestnancov centier sa od roka 2009 zvýšili na priemernú odmenu 790 eur. Ročné výdavky mesta na jedného žiaka v tom istom čase stúpli z 204 eur na súčasných 273 eur.
Činnosť centier voľného času od nového roka výrazne zasiahla novela zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ktorá mení ich financovanie.
Po novom dostanú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa vo veku od päť do 15 rokov trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti. Preto na jedno dieťa pôjde aj menej peňazí ako doteraz. Znížil sa totiž koeficient, podľa ktorého budú obce rozdeľovať peniaze pre krúžky zo súčasných 2,8 na 1,1.
"Hodnota koeficientu sa znižuje z toho dôvodu, že objem finančných prostriedkov, ktoré dostávali obce na činnosť centier voľného času, sa bude rozdeľovať všetkým obciam podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom na území obce vo veku od päť do dovŕšenia 15 rokov veku," vysvetlil hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák. Ide podľa neho o trikrát viac detí, ako bola skupina detí, na ktoré sa rozdeľoval výnos dane obciam doteraz.