Na zasadnutí mestskej rady 24. januára vystúpil námestník primátora mesta Bratislava a poslanec mestského zastupiteľstva Ján Budaj (Zmena zdola) k predkladanému projektu Aliancie Stará Tržnica.
Prezentoval názor, že by projekt nemal byť schválený, keďže neprešiel súťažou a celý proces preto považuje za neférový voči iným subjektom, ktoré by mohli mať tiež plány revitalizácie Starej tržnice, no nebolo im umožnené projekty riadne predložiť.
Projektový zámer na Mestské centrum Stará tržnica vznikol na základe širokej občianskej iniciatívy obyvateľov Bratislavy, ktorí neboli spokojní s dlhodobo nevyužívanou budovou Starej tržnice a s kvalitou mestských kultúrnych a verejných služieb v centre mesta. So zámerom sme oslovili BKIS, ktoré má Tržnicu v aktuálnej správe, ako aj poslancov mestského zastupiteľstva, primátora Hlavného mesta a ďalšie zainteresované osobnosti. Zároveň sme nadviazali partnerstvo s bratislavskou prílohou SME, ktorá kontinuálne uverejňovala všetky kroky prípravy projektu.
Naším cieľom bolo informovať od začiatku o celom postupe čo najširšiu verejnosť, keďže sme projekt chceli pripravovať transparentne, a nie v tichosti, ako to bolo zvykom pri množstve iných (vrátane tých, ktoré sa riešili tzv. verejnou súťažou).
Po viac ako šiestich mesiacoch práce na projekte, ktorý bol v každej fáze verejnosti úplne prístupný, rovnako ako informácie o procese jeho schvaľovania v rámci štruktúr Magistrátu mesta Bratislavy, by mal byť predložený 7.februára 2013 na rokovanie mestského zastupiteľstva. Napriek tomu, že ho už raz tzv. Mestská rada v novembri schválila, na jej poslednom rokovaní neprešiel aj vďaka postoju a hlasovaniu námestníka primátora Jána Budaja, ktorý spätne spochybnil celý proces jeho tvorby a schvaľovania.
Projekt nevznikol s cieľom získať budovu do nájmu a prevádzkovať ju na komerčné účely, jeho snahou bolo a je predovšetkým nadviazať spoluprácu s Magistrátom mesta Bratislavy a v rámci tejto spolupráce oživiť budovu, získať prostriedky na jej rekonštrukciu z iných ako verejných zdrojov a priniesť novú kvalitu do života Bratislavčanov.
Nebránime sa žiadnej forme súťaže.
Dokazuje to aj fakt, že transparentnosť, s ktorou sme projekt vypracovali značne prevyšuje bežné postupy pri verejných obstarávaniach a súťažiach. V každom bode procesu prípravy boli všetky informácie dostupné komukoľvek a ktokoľvek mohol reagovať a ponúknuť lepšiu alternatívu. Nestalo sa tak a hlasy o neférovosti sa objavujú až vtedy, keď je projekt hotový a má sa schvaľovať. Nechceme byť zvýhodňovaní na úkor možných lepších a efektívnejších riešení. Na druhej strane však nepovažujeme verejné obstarávanie za jedinú formu férovej súťaže.
Občianske iniciatívy, vznikajúce zdola, ktoré sa chcú aktívne podieľať na zlepšovaní svojho okolia sú legitímne, pretože vyplývajú z prirodzenej súťaže ideí a nápadov v občianskej spoločnosti. Navyše, ak niekto vo finálnej fáze schvaľovania projektu náhle požaduje verejnú súťaž, je otázne, o akú formu súťaže by malo ísť, aké majú byť jej podmienky a čo je želaný výsledok.
Akákoľvek súťaž, vypísaná v situácii, v ktorej je známy projekt, vypracovaný v spolupráci s magistrátom by sa totiž nevyhla podozreniu z toho, že má vopred vybraného uchádzača.
Náš projekt je výsledkom dobrovoľnej práce desiatok profesionálov, ktorí svojimi predošlými aktivitami dostatočne dokazujú, že majú na zreteli predovšetkým verejný záujem. Zaráža a mrzí nás, keď sa zákony a pravidlá, vytvorené na ochranu verejného záujmu, bez okolkov zneužívajú proti nemu.
Veríme, že napriek hlasovaniu Mestskej rady predloží primátor projekt Mestské centrum Stará tržnica na najbližšie rokovanie zastupiteľstva, kde o ňom môže prebehnúť diskusia a že Stará tržnica po dlhých rokoch konečne ožije a bude slúžiť občanom.
Prečítaj si viac o rokovaní mestskej rady - tu
Autor: Aliancia Stará tržnica