STARÉ MESTO. Z Kollárovho námestia chce investor odstrániť ešte viac stromov, ako hovoril pôvodne, varujú aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene. Pod parkom plánujú vybudovať podzemné parkovisko.
Garážam malo podľa slov investorov na verejnej debate ustúpiť 53 stromov. Matej Vagač z iniciatívy Bratislava otvorene hovorí, že sa rozhoduje až o 87 stromoch. Žiada preto mesto, aby verejnú prezentáciu zopakovalo.
Hovorca bratislavského Starého Mesta Tomáš Halán upresňuje, že investor požiadal mesto o výrub 66 stromov z 87 drevín, ktoré posudzovali. Mesto však bolo ako vlastník pozemku proti a súhlas tak podľa Halána nemohla vydať ani mestská časť.
„Naše stanovisko znamená jednoznačne nesúhlas s výrubom 66 stromov,“ vraví Daniela Rodinová, hovorkyňa magistrátu. „Odporúčame presadenie stromov tak, ako to deklaroval investor na verejnom prerokovaní.“
Garáž pod parkom pre zhruba tristo áut chce vyhĺbiť firma Parking house. Pozemok jej prenajalo ešte bývalé vedenie mesta na čele s primátorom Andrejom Ďurkovským (vtedy KDH). Na garáže vtedy vypísali verejnú súťaž.
Sľubovali presadanie
Firma Parking house sa ešte môže voči zamietnutiu výrubu odvolať.
Architekt Karol Kállay, ktorý stojí za projektom, však hovorí, že sa nebude rúbať ale presádzať. Dve nezávislé firmy podľa neho posúdia, ktoré zo stromov sa dajú presadiť.
Mesto pritom podľa Rodinovej aj Halána dostalo žiadosť o výrub a nie o presadenie.
Garáž plánujú vyhĺbiť asi pod tretinou dnešného parku. V procese EIA, čiže posudzovania vplyvov na životné prostredie, dendrologicky posudzovali ešte len 53 stromov a nie zvýšený počet 66.
Okrem drevín má ísť dole aj asi 325 štvorcových metrov kríkov.
Ťahanice na súde
Aktivisti okrem počtu stromov upozorňujú aj na nesúlad projektu s územným plánom. O garážach pod parkom bude rozhodovať súd.
Podzemné parkovisko totiž podľa krajského prokurátora Dušana Mikulca nie je v súlade s územným plánom mesta. Mesto jeho protestu nevyhovelo a trvá na tom, že garáže pod parkom sú v poriadku.
Kollárovo námestie je v územnom pláne definované ako zeleň – parky, sadovnícke a lesoparkové úpravy.
„Bude podaná žaloba Krajskému súdu v Bratislave,“ povedal pre agentúru Sita René Vanek, hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry.
Hovorca primátora Ľubomír Andrassy vraví, že stanovisko mesta posudzovala na magistráte aj urbanistická komisia. Poukazuje na podobné prípady v meste z minulosti – podzemné garáže na Námestí Martina Benku, pri parlamente alebo na Uršulínskej ulici v historickom centre.
Ak by súd ukázal, že sa magistrát mýli, vedenie mesta podľa Andrassyho vyvodí proti odborným zamestnancom dôsledky.
Dve firmy majú overovať, či sa stromy v parku dajú presadiť.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA