Šťastie mali ranní účastníci pozorovania orliaka morského, krátko pred desiatou hodinou videli dvoch.
BRATISLAVA. Napriek mrazivej sobote sa desiatky Bratislavčanov vybrali ku galérii Danubiana. Nepriviedli ich však zbierky moderného umenia, prišli pozorovať orliaky morské. K pozorovaciemu stanovisku Danubiana prichádzali postupne. Záujemcovia o netradičné divadlo museli byť trpezliví, no tí, ktorí prišli už ráno o 9 hodine sa dočkali. Jeden orliak sa zakrátko usadil na naplavenom konári pri neďalekom ostrove. Cez dalekohľad sa dalo dravca dobre vidieť. Neskôr predviedol spolu s ďalším orliakom nádherné predstavenie. Medzitým okolo prelietali kŕdle husí a iného vodného vtáctva.
Pozorovanie vtáctva - birdwatching, aktivitu populárnu najmä v Británii, u nás sprostredkúva cestovná kancelária watching.sk, zameraná na pozorovanie prírody. Ornitológ Tomáš Novák priebežne prichádzajúcim zvedavcom rozprával o zimujúcom vtáctve na Dunaji. Hrušovská zdrž je totiž obľúbeným zimoviskom množstva druhov. Priebežne komunikoval aj s kolegami z ochranárskych organizácií, ktorí práve v tom čase na ďalších stanovištiach sčítali orliaky na Dunaji.
Z minuloročných sčítaní vyplynulo, že na takmer 200 kilometrovom slovenskom úseku Dunaja zvykne zimovať niekoľko desiatok orliakov. Prilietajú k nám zo severnej Európy. "Niekoľko párov hniezdi aj u nás," povedal Novotný. Práve hovoril charakteristických znakoch orliaka - o bielom chvoste a rozpätí krídel širokom "ako brána od garáže," dosahujúcom takmer 2,5 metra, keď ho prerušilo dianie nad hladinou.
"Prilieta ďalší!" zvolal niekto z pozorovateľov a všetky hlavy, fotoaparáty aj ďalekohľady sa natočili k ďalšiemu orliakovi. Jeho sediaci kolega sa vzniesol za ním a vo vzduchu obaja predviedli približne minútu trvajúce divadlo - v náznakoch na seba útočili, oblietavali sa a približovali sa k sebe, kým spoločne neodleteli z dohľadu. "Možnože niekde u nás zahniezdia," skonštatoval Novák. Pridali by sa tak k niekoľkým párom, ktoré hniezdia na našom úseku Dunaja, či na východe pri Latorici. Biele perie na chvoste sme však nevideli. "Sú to mladé jedince, tie sú tmavšie sfarbené," vysvetlil odborník.
Niekoľkí vymrznutí návštevníci po tomto divadle spokojne odchádzali, další prichádzali. Pozorovanie prebiehalo do 14. hodiny. Podľa Kataríny Slabeyovej z watching.sk, sa sobotňajšieho výletu za orliakmi zúčastnilo počas dňa celkovo okolo stovky divákov. Štastie mali tí, ktorí prišli ráno, na stanovišti pri Danubiane videli orliaka tri krát.
Ostatní tiež neobišli naprázdno, hoci orliaka nezahliadli."Mohli sme si porovnať kormorána veľkého s kormoránom malým, ktorý je v posledných rokoch pravidelným zimným hosťom na Dunaji, pozorovali sme kŕdle husí, hlaholiek severských aj niekoľko potápačov veľkých," doplnil Novák.
Účastníci monitorigu orliakov pozorovali dravcov na iných miestach bližšie k lužným lesom.
Prečítajte si aj: V sobotu môžete pozorovať orliaka pri Danubiane
Prví ranní účastníci pozorovania orliaka morského pri Hrušovskej strži.
Ornitológ Tomáš Novák nastavuje ďalekohľad.
Cez ďalekohľad sa dal pozorovať orliak sediaci na naplavenom dreve.
Párik orliakov.
Vtáky na seba v náznakoch útočili.
Orliak morský má rozpätie krídel cez dva metre.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ