SME

Nocľahárne pre bezdomovcov zatiaľ stačia

Do nocľahárne sv. Vincenta de Paul na Ivánskej ceste v Bratislave príde v priemere 160 až 170 ľudí bez domova, zariadenie Mea Culpa na Hradskej ulici je v súčasnosti naplnené na 90 percent.

V Bratislave sa pohybuje asi 2500 až 3000 bezdomovcov. V noci im pomáhajú streetworkeri.V Bratislave sa pohybuje asi 2500 až 3000 bezdomovcov. V noci im pomáhajú streetworkeri. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

BRATISLAVA. Bratislavské nocľahárne pre ľudí bez domova sú počas mrazivých nocí plné, kapacity im však zatiaľ postačujú. Nízkoprahovú nocľaháreň na Ivánskej ceste v Bratislave, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia De Paul, v tomto období navštívi každý večer 160 až 170 ľudí bez domova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako agentúru SITA informoval Miro Jurík z neziskovej organizácie De Paul, v kritickom prípade by vedeli zobrať aj 200 ľudí. Ako ďalej dodal, v nocľahárni nie je až taký problém s lôžkami, ako s pracovnými silami.

SkryťVypnúť reklamu

Starajú sa len dvaja ľudia

Momentálne sú v nocľahárni dvaja pracovníci. Organizácia preto privíta dobrovoľníkov, ktorí by chceli pomôcť napríklad pri vydávaní jedla. To sa začína vždy od 19:00, keď v nocľahárni registrujú prichádzajúcich klientov. Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul je nízkoprahovým zariadením, do zariadenia sa preto dostanú aj ľudia pod vplyvom alkoholu. "Našou snahou je pomôcť všetkým, ktorí pomoc potrebujú," dodal Jurík. Pre ľudí bez domova, ktorí prídu pod vplyvom alkoholu, v zariadení vyčlenia priestory, kde spia.

Nezisková organizácia De Paul vyhlásila zbierku potravín. "Pred časom nám vypadol dodávateľ pečiva a mliečnych výrobkov, teraz sa to snažíme nahradiť a potraviny musíme kupovať," vysvetlil Jurík. Ľudia, ktorí by chceli organizácii pomôcť, môžu prispieť finančne na účet organizácie. Pomôcť môžu aj poslaním prázdnej SMS správy na číslo 871, poslaním správy prispejú organizácii päť eur. Nezisková organizácia zbierku vyhlásila s pomocou darcovského portálu Dobrá krajina. Ľudia môžu tiež priniesť potraviny priamo do nocľahárne na Ivánskej ceste v Bratislave. Nezisková organizácia vyhlásila aj zbierku šatstva, momentálne oblečenie vybaľujú, triedia a ukladajú do centrálneho šatníka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pomôcť

Ako informoval Jurík, organizácia pri triedení šatstva privíta pomoc dobrovoľníkov. " Prekvapilo nás, ako veľa ľudí zareagovalo na výzvu o zbierke šatstva, preto by sme sa im radi poďakovali," dodal Jurík. Tí, ktorí by chceli prispieť, nájdu zoznam vecí, ktoré organizácia potrebuje, na internetovej adrese www.depaulslovensko.org.

Takmer plná je aj nocľaháreň Mea Culpa na Hradskej ulici v Bratislave. "V súčasnosti sme obsadení na 90 percent," uviedol manažér nocľahárne Mea Culpa Róbert Kováč. Kapacita zariadenia je 36 miest pre dospelých, z toho osem je vyhradených pre ženy. Ako uviedol Kováč, kapacity v zásade postačujú. Ak ich však presiahnu, v zariadení vedia klientov umiestniť do spoločenskej miestnosti, kde dostanú matrace a spacáky na prikrytie. "Na takéto prípady sme pripravení počas celého roka," dodal Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v nocľahárni Mea Culpa radi prijmú šatstvo či potraviny, ľudia ich môžu do zariadenia priniesť počas celého roka vo večerných hodinách medzi 18:00 až 21:00. "Dá sa prispieť aj finančne na číslo účtu 2613149237/1100," informoval Kováč.

Bezdomovci

Súvisiace témy: Bratislava: Bezdomovci
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 236
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 844
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 309
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 953
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 319
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 568
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 2 545
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 314
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 367
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 197
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 974
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 077
  6. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 740
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 721
  8. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 5 644
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu