BRATISLAVA. Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave (PriF UK) pripravila aj v aktuálnom akademickom roku zaujímavý projekt zameraný na stredoškolákov - Prednášky pre stredné školy. Chce tak zlepšovať vzdelávanie študentov v prírodovedných disciplínach.
Prednášky z rôznych oblastí prírodných vied pre stredné školy sa konajú raz týždenne počas letného a zimného semestra.
"V predchádzajúcom akademickom roku boli zamerané predovšetkým na oblasť nových poznatkov z biológie a chémie, v tomto akademickom roku je spektrum prednášok rozšírené o prednášky z geografie, environmentalistiky a geológie,“ priblížila prodekanka PriF UK Marta Kollárová.
Vzdelávací projekt je podľa nej reakciou na neustále klesajúci počet hodín vyučovania prírodovedných predmetov na stredných školách. Zároveň tak môžu propagovať pre stredoškolákov štúdium na ich fakulte.
O prednášky prejavujú záujem nielen stredoškoláci, ale často aj ich učitelia. "Vybrať si môžu podľa svojho záujmu z ponuky, ktorá je uvedená na webstránke fakulty www.fns.uniba.sk . Nemusia sa prihlasovať na prednášky, pretože na tento účel je zabezpečená prednášková miestnosť s dostatočnou kapacitou pre účastníkov,“ hovorí Kollárová.
Prednášky pre stredoškolákov sú na rozdiel od ich vysokoškolských kolegov ladené vedecko-populárne s tým, aby boli zrozumiteľné aj bez absolvovania nejakých predchádzajúcich disciplín.
Projekt Prednášky pre stredné školy vznikol na PriF UK na podnet vedenia fakulty v akademickom roku 2011/2012. Na prednáškach sa zúčastňuje priemerne 30 až 40 študentov. Medzi študentsky najatraktívnejšie témy patrili napríklad genetika v kriminalistike, človek v čase a priestore – evolúcia človeka, chémia – jedinečný nástroj v boji proti infekčným ochoreniam, tradičné a netradičné fosílne palivá a ich perspektíva a ďalšie.