
Podobne ako obnovené olympijské hry v roku 1896 aj aténske medzihry prilákali na štadión v Aténach množstvo divákov. FOTO – ARCHÍV
V roku 1905 prijal Medzinárodný olympijský výbor na svojom zasadnutí v Bruseli rozhodnutie Gréckeho olympijského výboru. Ten rozhodol, že pri príležitosti 10. výročia obnovenia olympijských hier usporiada mimoriadne medzihry. Proti bol iba Pierre de Coubertin. Keď si však uvedomil, že po olympijskom fiasku v rokoch 1900 a 1904 treba napraviť reputáciu olympijského hnutia, zmenil svoj postoj.
Tieto medzihry označené Grékmi ako Grécke olympijské hry sa konali v dňoch 22. apríla až 2. mája 1906. Zúčastnilo sa na nich takmer 900 športovcov z 20 krajín sveta, súťažilo sa v 11 športoch.
Cesta uhorskej výpravy do dejiska hier trvala štyri dni a útrapy pokračovali nevyhovujúcim ubytovaním, zlou stravou a problémami s pitnou vodou.
V drese Uhorska sa na hrách predstavili aj dvaja naši rodáci. Medailovo sa tu presadil výborný plavec Zoltán Halmay. Hoci plavecké súťaže prebiehali v mori, rodák z Vysokej pri Morave problémy nemal. Na stometrovej trati voľným spôsobom si vyplával striebro a v štafete na 4 x 250 m prispel ako člen družstva k zlatu.
Zdanlivo ťažšiu pozíciu mal na atletickom ováli aténskeho štadióna Bratislavčan Juraj Luntzer. Štartoval vo svojej najsilnejšej disciplíne, hode diskom, kde po slabšom výkone 34,80 m obsadil štvrté miesto. (Víťazný Američan Sharidan hodil 41,46 m.) Povestný trémistický výbuch stál Luntzera minimálne striebro, po návrate z Atén dosiahol na mítingu v Budapešti výkon 40,12 m. Ospravedlnením neúspechu nemohla byť ani strastiplná cesta. Prešporský silák štartoval aj v hode diskom klasickým helénskym štýlom, ale bez úspechu, jeho umiestnenie sa ani nezachovalo.
Luntzer sa snažil na aténskych medzihrách uspieť aj v disciplíne príznačnej pre Grécko, v helénskom pentatlone (skok do diaľky z miesta, hod diskom, hod oštepom, beh na 1 štadión (192 m), gréckorímsky zápas). Na medailu nedosiahol, zlato mal na dosah jeho kolega v uhorskom drese István Mudin. Maďarský olympijský historik Ferenc Mezo vo svojej knihe Olympiai Kalauz (Olympijský sprievodca) píše, že práve Mudin po troch disciplínach viedol, ale štvrtá, beh na jeden štadión, mu nevyšla a skončil až ôsmy.
Ďalšie olympijské medzihry sa už nikdy nekonali a výsledky z roku 1906 ani neboli započítané do histórie olympiád.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v Bratislave)