BRATISLAVA. Oteplenie spôsobilo, že zo striech padá sneh a ľad. „Išla som domov z nákupu a neďaleko domu, kde bývam, mi padol ľad na hlavu,“ opisuje svoj úraz mladá obyvateľka Ružinova. „Keď som zistila, že mám hlavu od krvi, zavolala som 112ku.“
Sanitky sa však dočkala až po pol hodine. „Keby som to vedela, idem do nemocnice električkou.“ Skončila s pár štichmi vzadu na temene.
Hovorca záchranárov Boris Chmel tvrdí, že obvykle by sanitka mala prísť do 12 minút. „Posádka nešla zo svojej stanice, ale bola na inom výjazde,“ povedal Jozef Kojš, vrchný záchranár z Life star emergency. Podľa neho pacientku musela aj hľadať, prišla teda po 22 minútach. Pacientka však podľa neho nebola vážne zranená.
Fakty
Úrazy, ktoré súvisia so snehom a ľadom
zlomeniny rúk, najmä
predlaktia a kľúčne kosti,
a nôh, najmä členky a predkolenia, menej bedrové kĺby;narazené chrbtice a hlavy;
je ich o 15-20 percent viac
ako obvykle v zime;tretina pacientov
Koľko podobných úrazov sa stalo, nie je známe, nemocnice ich neevidujú. Rátajú len tie, ktoré sa stali vonku, po pošmyknutí na ľade či snehu.
Denne ich je vyše 60, vraví hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská. Záchranári porátali, že od nedele posielali sanitku k 17 prípadom.
Za ľad a cencúle sú zodpovední správcovia bytových domov, vraví Daniela Kapustová, hovorkyňa bratislavských hasičov. Tvrdí to aj polícia. Už v nedeľu museli hasiči viac než desaťkrát zasahovať v centre Bratislavy, zhadzovali cencúle, ktoré ohrozovali chodcov.
Jeden zo správcov domov, ktorý nechcel byť menovaný, však tvrdí, že správcovia na to nemajú technické prostriedky. Museli by si napríklad prenajať vysokozdvižnú plošinu. Starať sa podľa neho majú mestská časť a civilná ochrana.
Na urgentnom príjme majú o pätinu pacientov viac.
FOTO - SME
Autor: him, lut