Bratislava mala urobiť zmeny v nariadení o psoch už po zmene zákona v roku 2010.
BRATISLAVA. Mesto by malo čo najskôr zmeniť nariadenie o podmienkach vodenia psov. Nielenže vychádza zo starého zákona, ale aj pokuty v ňom sú stále v korunách.
„Nemali by vyberať pokuty, pretože sú v rozpore so zákonom,“ myslí si bývalý mestský policajt z Dolného Kubína Pavol Pachník. Na jeho podnet prokuratúra vyzvala magistrát, aby nariadenie opravil.
Pravidlá sú staré, pokutujú stále
Pravidlá pre vodenie psov v meste schválili poslanci ešte v roku 2003. Hovoria o tom, že na verejných priestranstvách sa môžu psy pohybovať len na vôdzke, nebezpečný pes musí mať aj náhubok. Ak to majiteľ nedodrží alebo nezabráni útoku psa, môže dostať pokutu tisíc až päťtisíc korún.
Hoci sa zákon o podmienkach držania psov menil pred troma rokmi, pravidlá mesta zostali rovnaké. Ustanovenie o priestupkoch sa pritom v zákone rozšírilo, sankciu napríklad podľa neho môže dostať aj ten, kto neohlási útok psa, aj ten, kto neodstránil psí exkrement. Zákon tiež káže, aby mesto riešilo v nariadení aj podrobnosti o znečisťovaní verejných priestranstiev. Novela zmenila i sadzby pokút – do 65 a do 165 eur.
„Na obciach a magistrátoch nesledujú zmenu legislatívy,“ myslí si Pachník, ktorý úspešne napadol aj nariadenie o alkohole na verejnosti.
Fakty
Priestupky a pokuty
-
2414 priestupkov proti nariadeniu mesta a zákonu o psoch riešila v roku 2012 mestská polícia
-
ukladala za ne blokové pokuty do 33 eur
-
najčastejšie priestupky: voľný pohyb psov, chýbajúca evidenčná známka psa, nerešpektovanie zákazu vstupu so psom, neodstránenie exkrementov.
Zdroj: mestská polícia

Prokurátorka podotýka, že pravidlá mesta nemôžu byť v rozpore so zákonmi. Napriek tomu mestská polícia psičkárov pokutuje. Vlani riešila 2414 priestupkov, v novembri dala pokuty za 110 eur.
Už na tom pracujú
Pachník si myslí, že by pokutovať nemali. Hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave René Vanek však hovorí, že nemajú právomoci, aby staré nariadenie pozastavili. „Pokiaľ ho nezmenia, alebo im ho nezruší súd, tak vyberajú podľa starého,“ vraví.
Protest jeho kolegyňa poslala ešte v polovici októbra a žiadala urobiť zmeny do jedného mesiaca. To sa však nestalo. Na magistráte sme sa nedozvedeli prečo.
Hovorkyňa magistrátu Daniela Rodinová však tvrdí, že oddelenie životného prostredia už na zmenách pracuje. „Z operatívnej porady primátora vyšla požiadavka, aby všetky úlohy, ktoré súvisia s protestom prokurátora, boli zakotvené v novelizovanom nariadení,“ povedala.
Parlament však bude zákon meniť opäť, po viacerých incidentoch chce sprísniť podmienky pre chov nebezpečných psov.
V Bratislave žijú tisícky psov, len v Petržalke ich už zaregistrovali 5,5 tisíca. Povinnosťou majiteľov je psy nielen registrovať, ale od 1. novembra aj dať začipovať a to do konca septembra 2013.