Voči základnej škole na Lazaretskej ulici začal Okresný úrad Bratislava I správne konanie s pokutou do piatich miliónov korún. Riaditeľka školy totiž prenajímala kabinety školy na bývanie bez súhlasu zriaďovateľa a bez dokladov potvrdzujúcich zmenu účelu
Jana Martinková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Základnú školu na Lazaretskej ulici okresný úrad zanechal samospráve Starého Mesta v dezolátnom stave. Na škole zateká strecha, pre kanalizáciu v havarijnom stave sú zatopené pivničné priestory a je v nich haraburdie do najmenej desiatich kontajnerov. Na snímke riaditeľka ZŠ na Lazaretskej v jednej z prenajímaných miestností, za ktoré má škola dostať päťmiliónovú pokutu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Voči základnej škole na Lazaretskej ulici začal Okresný úrad Bratislava I správne konanie s pokutou do piatich miliónov korún. Riaditeľka školy totiž prenajímala kabinety školy na bývanie bez súhlasu zriaďovateľa a bez dokladov potvrdzujúcich zmenu účelu ich využitia.
Riaditeľka Eva Šestáková potvrdila, že v priestoroch školy ubytovala učiteľku slovenčiny aj s dcérou. „Išlo o týranú ženu z iného mesta, ktorej manžel spôsobil trvalé následky na zdraví. Uchádzala sa u nás o prácu a nemala kde bývať.“ Zo školy už odišla, k 31. augustu si podala žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Rozhodla sa tak po zásahu okresného úradu.
„Škola nebola schopná predložiť rozhodnutie o zmene účelu využitia priestorov bez stavebných úprav, a tak sme ju požiadali, aby kabinety nepoužívala na bývanie, kým úrad nerozhodne. Dali sme ju na priestupkové konanie,“ odôvodňovala Dana Kubicová z odboru životného prostredia Okresného úradu Bratislava I, ktorá mala na Lazaretskej štátny stavebný dozor.
Riaditeľka však v súvislosti s tým upozorňuje na paradox. „Dodnes presne nevieme, ktoré priestory sú na čo určené. Okresný úrad, ktorý od nás žiadal kolaudačné rozhodnutia, nám totiž sám nikdy žiadne nedal. Škola ich od neho však mala dostať, a to na celú budovu už v roku 1991, keď získala ako jedna z prvých právnu subjektivitu. Budova je takmer 130-ročná a už slúžila aj ako internát.“ Pred rokom škola žiadala okresný úrad o vyjadrenie súhlasu s nájomnou zmluvou. Úrad odpovedal, že podľa nových smerníc môže škola o tom rozhodovať samostatne. Doložil to aj vestníkom vlády.
Je zaujímavé, že okresný úrad, ktorý sa razantne rozhodol riešiť problém, už roky necháva používať služobný byt v škole človeku, ktorý nemá nič spoločné so školstvom. Škola by ho potrebovala a vedela by ho využiť. Mohli by v ňom napríklad z času na čas prespať aj učitelia informatiky, mladí muži, ktorí sú na základných školách veľmi vzácni. Riaditeľka ich prijala v súvislosti s projektom Infovek. Nie sú však z Bratislavy a v rámci projektu zostávajú v škole až do podvečerných hodín.
Riaditeľka preto 23. augusta predsa len požiadala okresný úrad o zmenu účelu využitia nebytových priestorov.
Plnú moc ani súhlas zriaďovateľa, mestskej časti Staré Mesto, nedoložila, pretože starosta Andrej Ďurkovský zásadne nesúhlasí s tým, aby sa priestory určené na výchovno-vzdelávací proces využívali inak.
Otázne je tiež, kto by mal hroziacu pokutu zaplatiť. Od 1. júla je zriaďovateľom školy Staré Mesto. Hovorca Starého Mesta Milan Vajda protestuje: „Samospráva určite neuhradí prípadnú pokutu z vlastného rozpočtu, iba ak z dotácie štátu na školstvo. Zo štátu sme však na všetky školy dostali 10,3 milióna korún. Problém pritom vznikol pred 1. júlom. Pokutuje teda štát sám seba za niečo, čo nedokázal vyriešiť do odovzdania zriadovateľskej funkcie samospráve?!“ Dodal, že okresný úrad pochybil zrejme aj pri stanovovaní výšky pokuty. „Náš právnik hovorí, že päťmiliónovú pokutu môže dostať len obchodná spoločnosť, nie verejná inštitúcia.“