SME

Kde všade žila v Bratislave redakcia SME

Každé zo sídiel SME malo svoju špecifickú atmosféru. Z Presscentra je dnes kancelárska Tower 115.

Od jari do jesene nebol dvor redakcie na Mýtnej len miestom oddychu pre redaktorov, ale aj priestorom na verejné akcie.Od jari do jesene nebol dvor redakcie na Mýtnej len miestom oddychu pre redaktorov, ale aj priestorom na verejné akcie. (Zdroj: SME - PAVOL MAJER)

Každé zo sídiel SME malo svoju špecifickú atmosféru. Z Presscentra je dnes kancelárska Tower 115, z domčeka sa má onedlho stať centrum pre bezdomovcov a v obchodnom dome Dunaj je kultúrne centrum.

Ostrý štart v Presscentre

Dnes sa budova Presscentra volá Tower 115 a po nákladnej rekonštrukcii sa z nej stal bežný kancelársky priestor európskeho štandardu. Práve tu na šiestom poschodí našiel za veľmi neštandardných okolností prvý priestor kolektív denníka SME po tom, ako redakciu Smeny ovládol po Novom roku 1993 štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SME sa tak vrátilo do rovnakých priestorov, v ktorých bola aj Smena, než ju presťahovali na Dostojevského rad. Budova Presscentra bola vtedy nevzhľadnou opachou s mnohými nedorobkami, projektovaná bola ešte ako spoločný priestor pre poslušných socialistických novinárov.

Dolu na prízemí bola tlačiareň, kam redakcie z budovy nosili obťahy pre tlačiarov. SME však tlačilo v inej tlačiarni, takže o túto výhodu prišlo.

Oproti Presscentru bola dnes už zbúraná nižšia budova TASR, kam služba chodila po zaplatené vyvolané fotografie. Zo stropu lietala sklenená vata, a tak chodili zamestnanci budovy zalepovať diery, cez ktoré lietala na ľudí, aby nedostali rakovinu. Nebol to priestor, v ktorom by mohli vydržať noviny so slobodným duchom, a tak sa ešte v tom roku redakcia presťahovala na svoju zrejme najslávnejšiu adresu.

SkryťVypnúť reklamu

((a))

Domček na Mýtnej

Jednoposchodový dom, teda skôr domček SME na Mýtnej ulici bol prvým vážnym sídlom redakcie. Mimoriadny bol od svojho vstupu za veľkou, plechovou zelenou bránou. Za ňou stála vrátnica a v nej bol na stráži vitálny vrátnik pán Beták v čiernej SBS uniforme. Noviny mal každý deň poctivo prečítané, správami žil, s redaktormi živo preberal politiku a rozhorčoval sa nad všetkými neprávosťami.

Oproti vrátnici bol vchod do domu, za ňou dvor. Redaktori tam v lete robili rozhovory do novín, čítali obťahy strán s korektúrami, diskutovali, fajčili, odpočívali, grilovali, hádzali loptu do basketbalového koša, ponevierali sa dávno potom, čo už mohli ísť domov, randili, stretávali sa s čitateľmi, Juraj Mravec tu pokrstil knihu básní Tvoje telo to je delo. V roku 1998 sa tam varili volebné guláše - jeden bol vždy pre vegetariánov. Redakcia tam na veľkom plátne sledovala finále zlatých hokejových majstrovstiev sveta v hokeji.

SkryťVypnúť reklamu

K dvoru patril ešte druhý nízky domček prezývaný garáž, sídlo kultúrnej redakcie a oddelenia športu. Hlavné sídlo - domček sa na redakciu vlastne nehodil, to mu však dodávalo šarm a svojskú uvoľnenú atmosféru so špecifickými zákutiami. „Prečo ste sa odtiaľ odsťahovali?" čudoval sa kolega z Lidových novín, ktorý mal vždy blízko k undergroundu, keď nadišiel v roku 2002 čas z kapacitných dôvodov sa presťahovať.

Priestory redakcie vyzdobil výtvarník Fero Guldan. Nezabudnuteľná bola jeho mozaiková škôlka - dievča a chlapec - na dvore, ktoré lepil v pršiplášti niekoľko dní. Pršalo aj snežilo, ale on to nevzdával. Úsilie nebolo márne, aj mnohé návštevy si možno po rokoch spomenú, ako si na nej zaskákali.

Aj ozdoby na plote boli originálne - pozváral ich z misiek a rajníc a nafarbil smečkárskou červenou.

Domček mal dve poschodia, do ktorých sa muselo zmestiť veľa ľudí. Zvlášť IT oddeleniu hneď za vchodovými dverami patrilo ocenenie za to, že prežilo s horúcimi servermi v neznesiteľne úzkej, klaustrofobickej miestnosti, ktorú nesmel zbadať žiadny inšpektor práce.

Na prízemí sa vo svojich obývačkách ešte udomácnilo zahraničné oddelenie, vtedajšie regióny, neskôr v maličkej izbietke i príloha Ľudia a svoju miestnosť dostali aj komentátori. Na konci chodby pod drevenými schodmi sídlil za malou poradovou miestnosťou a izbou zástupkýň šéfredaktora vo svojej izbietke - jedinej otvorene fajčiarskej - šéfredaktor.

Schody na poschodie vŕzgali až strach, boli strmé aj so zákrutou, vždy hrozili pádom a jeden redaktor na to v povznesenej nálade aj doplatil zlomeninou nohy.

Na hornom poschodí pod šikminou strechy sa podarilo spraviť „newsroom", ktorý dopĺňala miestnosť grafikov. Bolo tam vždy horúco, alebo aspoň veľmi teplo. Za dverami od schodiska vľavo sedel vedúci vydania a jazykové redaktorky, ekonomické i domáce oddelenie, reportéri a začínali tam aj komentátori. Stiesnenosť a vysoká "hustota obyvateľstva" sa však premenila na výhodu - pri výrobe nemal nik na výber, redakcia musela držať spolu, inak by sa tam nedalo prežiť.

Domček, ktorý vlastní mesto, bol po odchode redakcie roky opustený, teraz sa mení na denné centrum pre bezdomovcov. Otvárať chcú na jeseň. Na poschodí pod strechou však ktosi býval načierno a podľa kúpeľne a zariadenia miestnosti to nebolo krátko a aj tento čierny pasažier si k tomuto priestoru vytvoril silný vzťah. Pred budovou je práve veľký kontajner. V odpade sa dajú ešte stále nájsť papiere z bývalej redakcie.

mytna.jpg

FOTO SME - PAVOL MAJER

Dunaj stále na štvrtom poschodí žije

Na fasáde obchodného domu Dunaj na Námestí SNP stále visí pútač SME. Stáva sa tak, že aj takmer päť rokov po sťahovaní do našich súčasných priestorov na Lazaretskej ulici čitatelia hľadajú redakciu na tejto adrese. Dnes na redakčnom štvrtom poschodí vystupujú ľudia, ktorí sa chcú baviť. V priestoroch niekdajšej redakcie funguje od roku 2011 Kultúrne centrum Dunaj.

Prechod na Námestie SNP v júli 2002 bol pre redakciu skokom. Redakcia a vydavateľstvo získalo strategickú polohu a viac priestoru pre všetkých zamestnancov.

Ak na prvej adrese patrilo mimoriadne postavenie dvoru, na novom mieste si redakcia ihneď obľúbila rozľahlú terasu, z ktorej bol skvelý výhľad na Bratislavský hrad a strechy Starého Mesta. Také dobré miesto na fotografovanie osobností so skvelým pozadím sa už zrejme opakovať nebude. Takisto na oslavovanie - nevysoké zábradlie našťastie nik z rozjarených redaktorov nikdy nepreskočil, i keď raz od toho ďaleko nebolo. Našťastie, kolegovia zasiahli, a tak si jeden z významných ministrov o pár rokov neskôr mohol tohto seriózneho mladého muža vybrať za hovorcu.

Na zahodenie nebol ani výhľad na námestie, na ktorom sme sledovali desiatky politických mítingov a protestov. Nezabudnuteľné sú najmä akcie odborárov, ktorí chodili používať naše toalety v Dome odievania. Na toalety spomínajú redaktori dodnes. Najskôr totiž redakcia musela používať verejné záchody obchodného domu, na ktoré sa chodila z mesta umývať veľmi pestrá klientela. Neskôr sme sa vlastných záchodov dočkali.

Na poschodí s redakciou bola aj vývarovňa, ktorá zaspala kdesi hlbloko v 70. rokoch minulého storočia. V krajnej núdzi sme tam však chodili.

Výhodou boli aj dva vchody do redakcie, jeden zozadu z Nedbalovej ulice. Mohli sme tak nenápadne uniknúť napríklad pred zúrivými dopisovateľmi.

Veľkou výhodou bolo, že z Námestia SNP to bolo na skok na vládu, k prezidentovi, na ministerstvá a ďaleko to nebolo ani do parlamentu. Oddelenia získali viac priestoru, logické rozmiestnenie v newsroome, polooválnu poradovú miestnosť so sklobetónovou stenou a IT oddelenie priestor na ďalší rast čoraz potrebnejších serverov. O necelých šesť rokov prišiel čas presťahovať sa opäť - priestor v centre v čase pred krízou priťahoval developerov, ktorí tam plánovali postaviť hotel a vydavateľstvu navyše už aj na tejto adrese začínalo byť pritesno.

„Nájomnú zmluvu sme dostali na tri roky s výhľadom na ďalšie dva," hovorí Gábor Bindics z Kultúrneho centra Dunaj. „No myslím, že tu budeme dlhšie, developer nemá peniaze."

dunaj.jpg

Dunaj. Otvorený priestor, aby neviazla komunikácia a redaktori mali prehľad.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

im5o8394.jpg

Dnešné priestory na Lazaretskej 12.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 134
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 984
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 049
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 886
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 860
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 824
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 103
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 225
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 799
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 552
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 536
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 084
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu