BRATISLAVA. Poslanci bratislavskej Karlovej Vsi by o rozpočte mohli opäť rokovať na marcovom zasadnutí zastupiteľstva. Uviedol to prednosta karloveského miestneho úradu Rastislav Velček. Bratislavská mestská časť vstúpila do tohto roku s rozpočtovým provizóriom. Jej starostka Iveta Hanulíková (Smer-SD) totiž nepodpísala decembrové uznesenie poslancov o rozpočte na rok 2013. Na najbližšom januárovom rokovaní miestneho zastupiteľstva by sa materiál o rozpočte nemal objaviť, ďalšie zasadnutie je naplánované na 12. marca.
Za nepodpísanie môžu poslanci
Podľa návrhu rozpočtu mala Karlova Ves v roku 2013 hospodáriť so sumou viac ako deväť miliónov eur. "Miestny úrad pripravil návrh rozpočtu na decembrové rokovanie zastupiteľstva, pričom prešiel cez všetky poslanecké komisie a miestnu radu.
V rozpočte boli zohľadnené oprávnené požiadavky na chod obce, ktoré navrhli odborné referáty alebo boli zhromaždené od občanov počas uplynulého roka. Predložený rozpočet hodnotím ako konzervatívny, vychádzajúci z reálnych požiadaviek a možností," opísala starostka Hanulíková pripravený návrh rozpočtu na rok 2013. Dôvodom, prečo rozpočet nepodpísala, sú podľa nej uznesenia poslancov, ktorými ho pozmenili. "Bolo to však v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy," uviedla karloveská starostka.
Niektoré položky boli v rozpočte podľa Hanulíkovej schválené len na časť roka, ale zákon vyžaduje rozpočet na celý rok. Znížený bol napríklad rozpočet na činnosť stavebného úradu. "Mestská časť musí zabezpečovať stavebné konanie ako prenesený výkon štátnej správy. Na jeho činnosť neposkytuje štát dostatok peňazí, tak musí byť ako v každej obci na Slovensku spolufinancovaný aj zo všeobecného rozpočtu. Neteší nás to, ale musíme si plniť úlohy zo zákona a zabezpečovať chod stavebného úradu," dodala starostka.
Poslanec Bendík: som sklamaný
"Som sklamaný z jej rozhodnutia, lebo starostka zrejme nepochopila našu snahu o dosiahnutie úspor v rozpočte," zareagoval na chýbajúci starostkin podpis pod uznesením o rozpočte karloveský poslanec Igor Bendík (SaS). Podľa neho úspory dôrazne vyžaduje aj súčasná vláda od verejného sektora. "Napriek tomu si myslím, že o niektorých výhradách starostky sa dá diskutovať a po prelomení jej rozhodnutia je možné tieto formálne nedostatky odstrániť. Nie som však ochotný ustúpiť z priority rekonštrukcie škôl a škôlok, ktorá vzišla z verejnej diskusie a ktorú si prajú naši obyvatelia," doplnil poslanec.
Poslanec starostke vyčíta, že nehľadá spôsob znižovania nákladov hľadaním vnútorných úspor. "Centralizáciou stavebného úradu formou spolupráce so susednými mestskými časťami je možné zefektívniť jeho chod a dosiahnuť, aby peniaze poskytované štátom na prenesený výkon boli postačujúce a nevyžadovali spolufinancovanie zo všeobecného rozpočtu," uviedol.
Hanulíková: miestny úrad šetrí
Starostka Hanulíková si však myslí, že miestny úrad šetrí. V predloženom rozpočte sa podľa nej znížili výdavky na mzdy, výnimku tvoria výdavky na mzdy v materských školách. "Mzdy na miestnom úrade sú zmrazené v poradí už štvrtý rok a v žiadnom prípade sa nebudú zvyšovať ani v ďalších rokoch. Aby sme udržali mzdové výdavky pod kontrolou, urobili sme už v minulom roku organizačné zmeny a znížili počet zamestnancov na miestnom úrade," dodala.
Rozpočtové provizórium je režim, ktorý vychádza zo zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Výdavky mestskej časti nesmú za mesiac prekročiť dvanástinu výdavkov minulého roka. Podľa starostky tieto pravidlá mestská časť v každom prípade dodrží. Provizórium podľa nej neohrozuje plnenie úloh samosprávy zo zákona, platiť bude do schválenia rozpočtu na kalendárny rok.