Rok 2013 prinesie Konštantína a Metoda, secesiu či 60. roky, do Bratislavy vojde aj levočská biela pani
BRATISLAVA. Množstvo záujemcov pritiahla minulý rok do Mirbachovho paláca výstava S nebom nad hlavou. Návštevnosť výstavy diel umelcov francúzskeho Barbizonu, ktorí ako prví vyšli z ateliérov a maľovali vonku v plenéri, možno tento rok prekonajú umelecké poklady secesie.
Výstavu českej a slovenskej secesie chystá Galéria mesta Bratislavy začiatkom marca. „Predstavíme obrazy Františka Kupku, Jana Preislera, ktorého triptych Jaro je najznámejšou českou maľbou. Nebudú chýbať ani vrcholné plátna Jožy Uprky, Emila Orlíka, Bohumíla Kubištu a ďalších,“ hovorí manažérka galérie Zuzana Novotná.
Ešte pred touto výstavou predstaví galéria maľby a kresby Františka Reichentála, ktorou pokračuje v predstavovaní umeleckých osobností spätých so Slovenskom. Koncom roka dostane priestor dielo Miroslava Cipára.
Aj dovolenky s ROH
Fotografie a dokumentárne filmy vynikajúceho Tomáša Hulíka, ktorý spolupracoval s redakciou National Geographic či s Discovery channel, si možno prezrieť ešte do konca januára v Slovenskom národnom múzeu.
Krásy prírody vystrieda od februára životný štýl a dizajn 60. rokov – výstava Dáme si do bytu, dáme si vázu. Jednotlivé tematické celky predstavia autorský filmový plagát, úžitkové umenie, knižný dizajn a ďalšie stránky života, ktoré charakterizoval bigbít, Československá nová vlna a dovolenky s ROH.
Biela pani a netopiere
Okrem návratu do rokov, ktoré charakterizovala viera v ľudskejšiu tvár socializmu, ponúkne Slovenské národné múzeum od marca úspešnú výstavu o Levočskej bielej panej, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie výstavy múzeí SNM. Výstava prichádza po Levoči a hrade Krásna Hôrka do historického múzea na Bratislavskom hrade.
Kto ešte do začiatku jari zablúdi do Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi, dozvie sa všeličo o špirhačoch, gacekoch alebo trúlelekoch. Tieto názvy nesúvisia so životom Chorvatov v Malých Karpatoch, sú to ľudové názvy netopierov. Výstava predstaví takmer tridsať druhov týchto lietajúcich radarov, ktoré žijú u nás.
Mestské múzeum jubiluje
V mestskom múzeu v Starej radnici nasadili fotografie Josefa Hofera z prvej polovice minulého storočia. Súčasťou výstavy sú sprievodné podujatia. Starší Bratislavčania budú nad Hoferovými fotografiami spomínať na Bratislavu svojej mladosti. Hofer vystriedal minuloročnú úspešnú výstavu Adolfa Frankla Vízie - Visions - Visionen, kde život svojho otca priblížil jeho syn Tomáš.
Múzeum si tento rok pripomenie viaceré významné udalosti našich dejín – priamo na Devíne príchod Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu, 145. výročie svojho vlastného založenia a dvadsiate výročie Bratislavy ako hlavného mesta Slovenskej republiky.˝
V Bibiane zavládla Zimkova zima
Tento rok v dome umenia pre deti priblížia odievanie, jedenie a hudbu.
BRATISLAVA. Okrem ďalšieho Bienále ilustrácií Bratislava chystá Bibiana tento rok pre deti interaktívnu prechádzku históriou odievania, výstavu o jedle a jedení a nakoniec aj experimentovanie s hudbou, zvukom a farbou.
Výstava, ktorá sa začne v marci, bude o odievaní a móde, ale nie len pre dievčatá. Deti sa dozvedia všeličo o pôvode a spracovaní textilných materiálov – napríklad aj to, že pletenie vynašli francúzski muži.
Výstava o jedení tiež nebude len o príprave jedla a stolovaní, ale aj o tom, čo všetko strava odovzdáva ľudskému organizmu. Od októbra potom sa bude v Bibiane pozerať ušami a počúvať očami na výstave hudobnovýtvarného experimentátora Michaela Bradkeho. Momentálne je Bibiana svetom objektov, ilustrácií a masiek výtvarníka Ondreja Zimku.
(vju)