V lokalite je vzácny pôvodný lužný les. Dunajské ostrovy pred desiatimi rokmi vyhlásili za rezerváciu.
BRATISLAVA. V týchto dňoch sa začali práce na obnovu vodného režimu Rusovského ramena a taktiež opatrenia na ochranu prírody a zlepšenie jeho stavu. Pre agentúru SITA to uviedla Karolína Sobeková z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Desať rokov po vyhlásení rezervácie Dunajské ostrovy sa podarilo spoluprácou BROZ, Vodohospodárskej výstavby a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK), ako aj vďaka finančnej podpore Európskej komisie a rezortu životného prostredia pripraviť projekt LIFE Ochrana vtáctva Podunajska.
Zlepší sa vodný režim v Rusovskom ramene
"V rámci neho sa tento týždeň začínajú na Dolnom Rusovskom ostrove práce, ktoré zabezpečia obnovu pôvodných ramien v oblasti," informovala s tým, že by malo k tomu prispieť predovšetkým odstránenie umelých prehrádzok križujúcich Rusovské rameno. "Vďaka plánovaným opatreniam sa zlepší vodný režim v Rusovskom ramene a podmienky pre možný návrat druhov ako je haja tmavá alebo bocian čierny do oblasti dunajských luhov," priblížil manažér projektu Tomáš Kušík.
Podľa Matúša Kúdelu z Prírodovedeckej fakulty UK ide o plaché druhy vtákov, ktoré boli v minulosti pre dunajské luhy typické. "Posledné roky však v dunajských luhoch od Bratislavy po Komárno nehniezdil už ani jeden pár haje tmavej. Pre porovnanie, kedysi tu hniezdilo až približne 25 párov hají, z toho mnohé práve na dunajských ostrovoch v blízkosti Bratislavy," doplnil pre agentúru SITA.
Riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár si myslí, že spoluprácou na projekte LIFE sa podieľajú na obnovení a ochrane území, ktoré majú veľký význam pre tunajšiu faunu a flóru.
Pôvodný lužný les
Najzachovalejší pôvodný lužný les v okolí Dunaja sa nachádza na Dolnom Rusovskom ramene. Ostrov vznikol podľa Sobekovej činnosťou Dunaja v 18. storočí, pričom už vtedy bol na mapách zakreslený so súvislým porastom lužného lesa.
"V 70-tych rokoch 20. storočia naplánovali jeho zánik, mal sa stať súčasťou Hrušovskej zdrže, čo by znamenalo výrub lužného lesa a trvalé zaplavenie," priblížila s tým, že napokon vďaka úsiliu ochrancov prírody a ochrane vodného zdroja bol projekt vodného diela Gabčíkovo upravený a väčšia časť ostrova zostala zachovaná.
Aj vďaka prebiehajúcej výstavbe vodného diela ušetrili lesy na ostrove od lesného hospodárenia, čo sa však po jeho sprevádzkovaní zmenilo.
"Lesní hospodári , tvrdiac, že lesy na ostrove sú prestarnuté, tu už mali naplánované veľkoplošné holoruby na celkovej ploche desiatok hektárov a ochranármi plánovaná prírodná rezervácia bola ešte v nedohľadne," vysvetlila Karolína Sobeková z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia a dodala, že aj vtedy sa na ostrov usmialo šťastie. V roku 2002 boli stroje a piliari už pripravení, ale Dunaj sa presne vtedy rozlial a na zaplavený ostrov sa nemohla dostať ťažká technika ani ľudia.
"Koncom toho istého roka napokon bola na ostrove vyhlásená Prírodná rezervácia Dunajské ostrovy s najvyšším stupňom ochrany," uzavrela.