Pri náraze nebol poškodený trup lode a do rieky tak neunikli žiadne pohonné látky.
BRATISLAVA. Na slovenskom úseku Dunaja havarovala dnes v noci nákladná loď EUROSHIP 1 z Rumunska, ktorá prevážala oceľové zvitky. Upozornil na to portál tvnoviny.sk
Príčinou nehody bolo plávajúce drevo, ktoré sa dostalo do kormidla. Plavidlo sa stále nachádza pri ľavom brehu rieky Dunaj.
Ako informovala hovorkyňa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová, jej potopenie bezprostredne nehrozí. Možnosti riešenia vzniknutej situácie preverujú.
K nešťastiu malo dôjsť okolo 3.00 h, a keďže ostala loď uviaznutá bez energie, záchranné zložky mali problém nájsť miesto, kde presne stojí. Pri náraze nebol poškodený trup lode a do rieky tak neunikli žiadne pohonné látky. Ako dodala Vadkertyová, nikto sa na palube lode nezranil, vznikli len škody na plavidle, ktoré zatiaľ nevyčíslili.
Na palube mali byť v dobe nešťastia dvaja lodníci, ktorí sa pri náraze nezranili. Na mieste by mal byť v týchto chvíľach vlečný remorkér z Gabčíkova, ktorý sa pokúsi uviaznutú loď vyslobodiť.
Rumunská loď uviazla.
FOTO SME - TIBOR SOMOGYI
Chronológia havárií lodí
- 9. január 2013 - Na slovenskom úseku Dunaja havarovala v noci nákladná loď z Rumunska, ktorá prevážala oceľové zvitky. Príčinou havárie mal byť náraz na plytčinu pri obci Medveďov. Pri náraze nebol poškodený trup lode a do rieky tak neunikli žiadne pohonné látky. Na palube mali byť v dobe nešťastia dvaja lodníci, ktorí sa pri náraze nezranili.
- 21. október 2012 - Krátko po druhej hodine ráno sa na Dunaji pri obci Šap zrazili osobná a nákladná loď. Lode sa dostali do odpadového kanála kde zakotvili. Slovenskí hasiči sa o nehode dozvedeli od svojich maďarských susedov. Na palube osobnej lode River Navigator, plávajúcej pod maltskou vlajkou, sa z holandského Amsterdamu do maďarskej Budapešti viezlo 128 amerických dôchodcov a 43-členný personál. Predná časť osobnej lode sa zrazila so zadnou časťou nemeckého tankera vezúceho naftu zrejme v momente, keď sa lode míňali. Na osobnej lodi po náraze vznikla zhruba 2 metrová trhlina. Keďže bola nad čiarou ponoru, cestujúcim nehrozilo priame nebezpečenstvo.
- 6. septembra 2012 - Nehoda tlačného remorkéra Michaela, ktorý po polnoci narazil do svahu prívodného kanála Vodného diela Gabčíkovo nepoškodila statiku hrádze, iba asfaltovo-betónový obal. K nárazu plavidla do svahu prívodného kanála došlo približne päť minút po polnoci. Na vine bol kapitán lode, ktorý nehodu spôsobil svojou nepozornosťou.
- 23. augusta 2011 - Nákladná loď z Ukrajiny uviazla s rudou na plytčine s naplaveným štrkom v Gabčíkove, v plavebnom kilometri 37, pod vodným stupňom Čunovo. Nehodu zapríčinil kapitán lode. Aby mohla loď odplávať, bolo potrebné zvýšiť v zdrži Hrušov hladinu Dunaja.
- 13. apríla 2011 - Nákladná nemecká loď Bavaria, prevážajúca kukuricu a výletná maltská loď Victoria so 160 cestujúcimi na palube sa zrazili približne o druhej hodine ráno. K havárii plavidiel došlo v katastrálnom území Šamorín. Nákladná loď v dôsledku zrážky bola poškodená a prehnutá v strede, čo si vyžiadalo evakuáciu posádky na osobnú výletnú loď, ktorá ostala do Bavarie zakliesnená a s cestujúcimi a evakuovanými na jej palube.
- 30. januára 2009 - Havarovanému súlodiu v plavebnom kanáli Vodného diela Gabčíkovo hrozilo v dôsledku nebezpečného náklonu lode potopenie. Lode boli zviazané, zle uložený náklad vo vnútri plavidla spôsobil taký náklon, že sa mohli potopiť. Remorkéry sa napokon podarilo stabilizovať.
-
27. marca 2002 - Do jedného z pilierov Starého mosta v Bratislave narazil rakúsky tlačný remorkér Grafenstein, ktorého posádka neodhadla jeho sily pri plavbe proti prúdu. Po nehode museli Starý most na určitý čas uzatvoriť.
- 11. februára 1994 - Tlačný remorkér Ukrajinskej lodnej plavby ZERNOGRAD pri manévrovaní vo vnútri pravej plavebnej komory v Gabčíkove sa krátko po polnoci poškodil a následne potopil v 11 metrov hlbokej vode. Pri havárii zomrel za záhadných okolností kapitán lode, 14-členná posádka remorkéra sa stačila zachrániť. Neskôr vysvitlo, že kapitán spáchal samovraždu. Pri nehode boli poškodené vráta pravej plavebnej komory Vodného diela Gabčíkovo.
TASR